Terasy byly naposledy rekonstruovány v roce 1946, je na nich špatná izolace, voda zatéká do zdiva. Značně poškozená je také konstrukce zimní zahrady. „Postup prací komplikuje hodně zdegradované zdivo teras, do kterého není možné kotvit lešení," řekl Buš.

Přípravné práce začaly už koncem loňského roku, kdy stavbaři na terasách rozebrali rozpadlou mramorovou dlažbu a odstranili násyp až na rub klenby. Práce pokračují sejmutím zábradlí a kamenných říms, které budou restaurovány. Postupně bude obnovena izolace i dlažba. Náklady kolem 3,5 milionu korun hradí investice Ministerstva kultury. Všechno by mělo být hotovo do letošního 31. května do zahájení hlavní návštěvnické sezony.

Interiér zimní zahrady a také vzhled teras by se měl po skončení oprav vrátit do podoby z přelomu 19. a 20. století. „Vrátí se litinové rošty překrývající topný systém, bude tam replika původní šamotové dlažby. Vše bude mít zcela jinou podobu, než znají návštěvníci z posledních let," uvedl kastelán.

Čile se uklízí

V zámku se před zahájením sezony také uklízí. Letos je o něco důkladnější než v minulých letech. Většinu expozic totiž bylo nutné na podzim vystěhovat kvůli montáži protipožárního zabezpečení. „Celá hlavní prohlídková trasa je zatím v neutěšeném stavu, ale do zahájení sezony bude vše v pořádku," řekl Buš.

Turistická sezona na náměšťském zámku se letos ponese ve znamení 450. výročí zahájení jeho výstavby. Žerotínové začali zámek stavět v roce 1565. Výročí připomene řada akcí. Nejvýznamnější bude Žerotínský víkend na začátku června. Návštěvníci se mohou těšit na první koncert festivalu Concentus Moraviae, výstavu o Žerotínech, divadelní představení či koncert renesanční hudby. Lidé se zúčastní i otevření nové expozice zámeckého stolování. Další akce budou následovat.

Původní hrad ze 13. století byl pány ze Žerotína ve druhé polovině 16. století přebudován na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes. Součástí areálu jsou budovy v předzámčí, anglický park a malá francouzská zahrada. V roce 1752 jej koupili Haugwitzové a zůstali tam až do roku 1945. V době jejich vlastnictví zámku bylo prý náměšťské panství známým hudebním sídlem v celé střední Evropě. V roce 2001 byl areál zámku prohlášen Národní kulturní památkou.