„Celkové dosavadní výsledky nejsou rekordní, ale je to solidní průměr. Nedá se říci, že by něco bylo vyloženě slabé. Na to, jaké bylo sucho, tak obiloviny nebo řepka dopadly obstojně," uvedl.

Také zahrádkáři hodnotí letošní sklizeň jako průměrnou. Tropické počasí bylo ideální pro teplomilné rostliny. „Lidé si chválili úrodu melounů, okurek, vína nebo jahod. Jahodám pomohlo, že když zrály, tak téměř nepršelo," vyjmenoval předseda třebíčských zahrádkářů Blažej Bobek plodiny, kterým se letos dařilo. Dodal, že i rajčat sklidili pěstitelé hodně, ale neprospěl jim silný déšť v druhé polovině srpna.

Zemědělci naopak očekávají, že nebude dobrá úroda kukuřice, která kvůli suchu dostatečně nevyrostla. „Kukuřice tady na Třebíčsku hodně trpěla suchem, takže nenarostla do výšky, ale hlavně bude mít velice malý podíl zrna," vyjádřil obavy ředitel Coufal. A dodal, že sucho se podepsalo na velikosti brambor. „Hodně zemědělců si naříká nad velikostí brambor. Sucho zapříčinilo, že jsou oproti předchozím rokům malé," řekl.

Déšť chyběl

V suchém počasí bylo pro zahrádkáře důležité často rostliny zalévat. Zalévání sice déšť plnohodnotně nenahradí, ale v suchém počasí je příjem vody pro ovoce a zeleninu nutností. „Kdo nemohl zalévat, tak toho moc nesklidil. Moc se nedařilo košťálovitým, kam patří například zelí, které bylo navíc napadeno dřepčíkem," popsal Bobek. A dodal, že s výjimkou brambor by ovoce a zelenina zdražovat neměly.

První polovina roku byla na Třebíčsku srážkově výrazně podprůměrná. Z dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vyplývá, že z prvních sedmi měsíců byly pouze leden, březen a květen srážkově průměrné. Ostatní měsíce byly až do půlky srpna srážkově podprůměrné. V tomto období se srážky na Třebíčsku pohybovaly v rozmezí 30 70 procent pod dlouhodobým normálem. „Z pohledu srážek byl srpen průměrný. Je však třeba zmínit, že převážná část měsíčního srážkového úhrnu spadla během tří dnů mezi 16. až 18. srpnem," uvedla Marie Doležalová z ČHMÚ.

DAVID ŠIBOR