Nabídka, kterou dostávají postupně do schránek firmy a podnikatelé v celé republice, se na první pohled tváří jako faktura. Na druhé straně listu se drobným písmem můžeme dočíst, že zaplacením částky 2963 korun uzavřeme smlouvu na následujících 12 měsíců. Zaplacená suma je ale jen čtvrtinou roční platby, to znamená, že naší povinností bude během následujícího roku zaplatit ještě třikrát. Za to ČTS umístí inzerci a reklamu naší firmy v telefonním seznamu na stránce www.ceskytelefonniseznam.com.
Nejdůležitější upozornění je paradoxně v samém závěru textu: „Tato listina není daňovým dokladem (fakturou), ale nabídkou k uzavření smluvního vztahu. Nehraďte bez přečtení výše uvedených obchodních podmínek.“
Nabídka ČTS je sice legální, pro klienty ale značně nevýhodná. Společnost podle všeho spoléhá na důvěřivost živnostníků a na to, že účetní v mnoha firmách sumu zaplatí bez přemýšlení.
Ani odstoupení od smlouvy není úplně snadné. Musí být učiněno do osmi kalendářních dnů od uzavření smlouvy doporučeným dopisem na brněnský P. O. BOX, nebo na třebíčskou adresu společnosti. V ulici Pod Hrádkem 190/12 ale stojí starý a na první pohled neobývaný dům. Izolepou přilepený papír na dveřích hlásá, že je zde sídlo hned několika firem.
Podle obchodního rejstříku je jediným statutárním zástupcem společnosti ČTS maďarský občan Attila Levente Herceg. „Kontakt na majitele nemám, jsem jenom operátorka,“ odpovídá žena na jediném telefonním čísle, které je na ČTS k dispozici. Na dotaz ke smlouvě poctivě odpovídá, že zaplacením uzavřeme smlouvu. „Pokud nemáte zájem, hoďte nabídku do koše,“ říká.
Mediatel: Nemáme s tím nic společného
Mnozí lidé jsou nabídku zmateni a domnívají se, že mají platit za zveřejnění v papírovém telefonním seznamu Zlaté stránky. Obracejí se s dotazy na vydavatele, společnost Mediatel.
„Nám v současné chvíli nezbývá nic jiné, než trpělivě vysvětlovat všem našim zákazníkům, že s tím nemáme absolutně co do činění. Za minulých 14 dní nám volalo asi sto lidí z celé České republiky, protože firma Český telefonní seznam rozesílá další „várku“ svých faktur,“ potvrdil Tomáš Gregořica ze společnosti Mediatel.
Vydavatel Zlatých stránek jednal o možných dalších krocích s Českým telekomunikačním úřadem. Ten zkoumal, zda nedošlo k porušení zákona o elektronických komunikacích. Na ČTS je ale krátký.
Úřad prověřoval, zda všichni účastníci, které je možné nalézt na internetových stránkách společnosti, dali souhlas se zveřejněním a zda mají se společností ČTS uzavřenu smlouvu. Jak zjistil, společnost ČTS tuto databázi nevlastní, ale získává klienty na základě smlouvy se společností Weatherfold Consulting Ltd. ze Seychelských ostrovů.
„Společnost ČTS nabízí pouze službu prioritní prezentace a reklamních sdělení v seznamu. Takovou činnost zákon o elektronických komunikacích neupravuje, a proto úřad nemá působnost v této věci činit,“ vysvětlila ředitelka odboru kontroly Mária Martinovská.
I v tomto případě platí, že lidé si musí pořádně přečíst, co je na faktuře napsáno před tím, než cokoliv zaplatí. „Podobné praktiky zkouší vícero firem. Volba názvu firmy nikdy není náhodná. Pokud by nabídka takové firmy byla lacinější, více oslovených by ji zaplatilo, aniž by četli text z druhé strany. Stále a pro každého platí pravidlo, že je nutno pečlivě přečíst celý dokument,“ posoudila Eva Krčková z Občanské poradny v Třebíči.