„Rádi bychom zde vyráběli autobusy ve stovkách kusů ročně. Zájem budeme mít o pracovníky s maturitou. Na tuhle práci dokážeme zaškolit,“ vysvětlil generální ředitel firmy Josef Jeleček.

Reference jsou dobré

Haly a administrativní zázemí, které za Třebíčí dosud vyrostly, jsou koncipovány pružně. „Pokud bude dost zakázek, rozrosteme se,“ upřesnil ředitel.

V letošním roce firma vyrobí první třicítku městských a příměstských autobusů. A reference na ně nejsou špatné. Pochvalovali si je jak v Polsku, tak v Liberci při zkušebním provozu. Ceněná je zejména spolehlivost motoru při náročném městském provozu a dvanáctiletá záruka na nerezo-hliníkovou karoserii.

Vozidlo může jezdit na plyn i naftu. V obou případech s nízkou spotřebou. Autobus je nízkopodlažní, odpadají tedy nástupní schody. Má výklopnou plošinu, jež významně usnadňuje nastupování vozíčkářů a matek s kočárky.

Obrat sedmdesát milionů eur

Zatím se v Třebíči na montáži autobusů podílí padesát pět lidí. Celá holdingová společnost TEDOM má v současnosti sedm stovek zaměstnanců a roční obrat sedmdesát milionů eur.

Rozvíjí produkci autobusů, nákladních vozidel. Provozuje ekologické zdroje energií a technologie pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla. Má ambici stát se významným hráčem na poli automobilového průmyslu v Česku.