Jeden z těch třebíčských vede se svou ženou Zdeněk Fenčák, bývalý účastník soutěže StarDance…když hvězdy tančí. Diváci si jej pamatují v páru s Janou Švandovou. Jak Fenčák říká, je hezké být zpátky na začátku, objevovat taneční talenty a rozvíjet je.


Taneční kurzy se konají jednou do týdne, avšak kvůli množství zájemců ze strany středoškolských studentů probíhají v několika skupinách, takže například Obchodní akademie chodí tančit v úterý, zatímco Gymnázium Třebíč ve středu. Taneční trenér Zdeněk Fenčák, Čechům nejvíce známý jakožto soutěžící ve StarDance, doufá, že se taneční v Třebíči líbí a že budou spíše přínosem, než obyčejným kurzem tance.


„Do Třebíče nás zavedla pouhá náhoda. Měli jsme v úmyslu již před dvěma lety pořádat kurzy tance, ale nějak k tomu nedošlo. A letos díky zájmu mnoha studentů, především ze dvou středních škol, došlo k realizaci,“ vykládá Fenčák, jenž jak sám tvrdí je právě na začátku - v tanečních – nejvíce motivován, nejvíc doufá v úspěch, který teprve přijde.


„Naše práce začíná vždycky dole, úplně na začátku, třeba v tanečních. To ostatní je jen třešnička na dortu a zároveň tvrdá práce. Tolik, kolik se nadřete s hotovým úspěšným párem, tolik práce nemáte s celým kurzem tanečních pro mládež. Jsme docela rádi zase na začátku… Jinak bychom v Třebíči nebyli,“ dodává.


Účastníci kurzů manželů Fenčákových si své učitele pochvalují.


„Snaží se udržovat odlehčenou atmosféru. Navíc nic není nemožné, dá se s nimi krásně na všem domluvit, to se mi líbí. Kurzy splnily moje představy nad očekávání. Bylo by asi lepší, kdyby nás tam bylo trochu míň, protože při polce nebo tangu to je docela masakr, ale jinak si myslím, že to všem – studentům i lektorům - poměrně jde,“ popisuje své zážitky z tanečních šestnáctiletá Kateřina Prausová z třebíčského gymnázia.


„Nejdřív jsem z tanečních měla strach, ale nakonec mě baví,“ přizvukuje její spolužačka Aneta Kalousková. „Tango je zatím asi nejtěžší tanec, co jsme se učili, ale instruktoři jsou moc fajn. Vždycky nám to předvedou a vysvětlí, takže se tam ještě nikdo nezabil.“


Bohatý program zahrnuje jak klasické společenské, tak latinsko-americké tance. A u sirtaki, řeckého tance, bývá podle Zdeňka Fenčáka vždycky spousta legrace.


„Třebíčští studenti jsou jako studenti všude jinde: někoho to baví více, jiného méně, někomu to jde rychleji, někomu to chvíli trvá… Prostě život,“ říká Zdeněk Fenčák. Oproti tomu taneční soutěž StarDance…když hvězdy tančí, má podle něj s tancem jen pramálo společného: „Nedochází tam k vývoji tanečníka, dochází k prezentaci jakési iluze, že právě to je tanec,“ uzavírá rozhovor taneční trenér.

RADEK BLAŽEK