Dusno meteorologové definují jako subjektivně nepříjemný pocit, vyvolaný kombinovaným účinkem teploty vzduchu, relativní vlhkosti vzduchu a malé rychlosti větru na lidský organismus. „Při pocitu dusna nejde jen o relativní vlhkost vzduchu, ale i o teplotu vzduchu a rychlost vět〜ru,“ vysvětluje Jitka Kučerová z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).


Dusno bylo v posledních dnech, aspoň podle hodnot naměřených v Dukovanech, prakticky denně.


Dusno určuje hodnota tlaku vodní páry ve vzduchu, přičemž za jeho hranici se obvykle udává hodnota 18,8 hektopascalů (hPa). Průměrná hodnota tlaku vodních par pro měsíc červen za posledních 25 let na stanici v Dukovanech je 13,5 hPa. A čísla z minulého týdne? Průměrný tlak vodní páry za týden 18,7 hPa, rekord z 28. června 20,1 hPa.


Od roku 1985 bylo v Dukovanech dosaženo 97 dusných dní, kdy tlak vodní páry stoupl nad 20 hPa, přičemž nejvyšší hodnoty dosáhl 12. července 1991, a to 24,4 hPa.


„Těchto hodnot je v našich geografických podmínkách dosahováno jen zřídka,“ upozornila meteoroložka Kučerová. Dusných dní se podle statistik meteorologů vyskytuje v průměru kolem osmi do roka. V extrémních případech jich může být až kolem 20, popřípadě se nevyskytne po celé léto žádný.


Současné dusno nemá ani tak na svědomí vlhkost vzduchu. Ta je podle meteorologů nižší, než by se mohlo zdát. „V posledních dnech se vlhkost vzduchu v poledních hodinách nepohybuje nijak vysoko – asi kolem 50 až 60 procent, ale protože jsou relativně vysoké teploty a málo fouká, je pocit dusna i při takto „nízké“ relativní vlhkosti vzduchu vysoký,“ upozornila Kučerová.