Uskutečnila se v rámci celorepublikové akce Milion chvilek pro demokracii. A zhruba stovka třebíčských účastníků přišla veřejně projevit svou nespokojenost s faktem, že Andrej Babiš díky prezidentovi Miloši Zemanovi a za podpory komunistů bude jmenován premiérem České republiky.

Součástí protestní kampaně je rovněž rozsáhlá podpisová akce, kdy lidé svým podpisem stvrzují, že nechtějí trestně stíhaného premiéra. Cílem je nasbírat milion podpisů, většina jich přibývá v internetové verzi na stránkách www.milionchvilek.cz. Ale podepisují se i papírové archy, jako tomu bylo právě při třebíčské úterní demonstraci.

„V tuto chvíli petici podepsalo víc jak tisíc Třebíčáků, v republice je to okolo čtvrt milionu lidí,“ uvedla Anna Kohoutová z Třebíče, jež je koordinátorkou pro oblast Vysočiny.

Ilustrační foto
Nejvyšší orgány města Třebíč rozhodují o záchodových štětkách

Ona sama byla prvním řečníkem na třebíčské demonstraci. „Letos uplyne 100 let od vzniku samostatného Československa, kdy si připomínáme Masarykův odkaz. A právě teď se komunisti tiše a plíživě vracejí k moci a premiérem se má stát trestně stíhaný agent StB, jenž je v ohromném střetu zájmů,“ uvedla Kohoutová. Podle ní není možné tvářit se, že je to normální. Je nutné rozhýbat diskuzi o tom, že je to fatálně špatně pro mladou demokracii.

„Učím své děti, aby nelhaly a nekradly. A taky je učím, jak to mají dělat, aby totéž nečinili ti nahoře,“ dodala Kohoutová.

Ke shromáždění promluvilo ještě několik dalších řečníků, kteří vysvětlili, proč petici Milion chvilek pro demokracii podepsali. Mezi nimi Jiří Dufek, který přijel z nedalekých Jaroměřic nad Rokytnou. „O demokracii se musí pečovat den za dnem. Když to neuděláme, stane se nám totéž, co našim předkům. Probereme se, až už bude pozdě,“ zdůraznil.

Na Masarykově náměstí v Jihlavě se 5. června sešli lidé na demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi a chystané vládě s podporou komunistů.
OBRAZEM: Lidé protestovali na náměstí

A krátce připomenul své osobní setkání s prezidentem Zemanem při jednom z jeho veřejných vystoupení. Prezidenta se zeptal, jak je možné, že odmítl jmenovat profesorem Ivana Ošťádala, na němž ulpělo podezření, že spolupracoval s StB a nyní chce jmenovat premiérem člověka, který byl spolupracovníkem StB. „Zeman mi neodpověděl, jen mě začal poučovat o tom, jaké byly typy spolupracovníků tajné policie, odvedl tak řeč jinam a pak odešel,“ popsal svou zkušenost Dufek s tím, že takové chování hlavy státu o lecčems vypovídá.

Třebíčská demonstrace proběhla v poklidu, trvala necelou hodinu.