„Řeka Jihlava v Třebíčí-Ptáčově dosáhla prvního stupně povodňové aktivity (bdělost) okolo půlnoci v noci z neděle na pondělí,“ informovala Jana Kučerová, tisková mluvčí Povodí Moravy.


Během osmé hodiny ranní se nárůst na chvíli zastavil, ale během dne hladina začala znovu stoupat.


„U nás je to dobré. Nejhorší to vždycky bývá až za vsí u cihelny, tam se pokaždé voda rozlévá na louky. Ale zatím si myslím, že je všechno v pořádku,“ sdělil Zdeněk Vaněk, předseda osadního výboru v Ptáčově.


Druhý stupeň


„Nelze tedy vyloučit ani dosažení druhého stupně povodňové aktivity (pohotovost), ale během noci by ale mělo dojít opět k poklesu hladiny,“ dodala Kučerová.


Druhého stupně dosáhla řeka Jihlava již kolem jedenácté hodiny dopoledne v Bransouzích.


„Stále sledujeme aktuální stav. Je tu běžná situace jako každé jaro, že sníh odtaje a začíná stékat ze strání do potoka, kde je teď více vody. Jsem v bdělosti,“ řekla Jana Fialová, starostka obce Bransouze.


Více vody však zaznamenali i na ostatních řekách na Třebíčsku.


„Hladina vody tu zvýšená je. Myslím si ale, že největší část sněhu už tady odtála. Jako největší možný problém se mi aktuálně jeví dřevěný mostek v zámeckém parku. Máme obavy, aby jej voda nesmetla,“ tvrdil Karel Nedvědický starosta Jaroměřic nad Rokytnou.


Situaci zvládají i na Dalešické přehradě. „V úterý ráno by Jihlava v přítoku do Dalešické přehrady měla kulminovat. Vodu bychom měli zvládnout bez dalšího navyšování odtoku. Máme dostatečnou rezervu, takže se přehrada se akorát naplní,“ popsal situaci Josef Blaha, vedoucí provozu Přečerpávací vodní elektrárny Dalešice.


Situaci by samozřejmě zhoršil případný déšť. To by však nastat nemělo. „Nejsou očekávané výraznější srážky, které by mohly situaci zhoršit,“ řekla k dalšímu vývoji Kučerová.