Tajemné zvuky ve Lhánicích zůstávají stále záhadou. Nepřetržité monotónní hučení, připomínající zvuk rotující turbíny, se tam ozývá v domě rodiny Fajmonových. Měření hluku a vibrací, které na místě v minulých dnech provedli hygienici, ale vyšla naprázdno.


„Je tam naprosté ticho,“ okomentovala výsledky měření Jitka Štěpanovská z třebíčské pobočky krajské hygienické stanice. Hygienici naměřili 15 decibelů – stejnou hodnotu měřič ukáže například v prázdném odhlučněném rozhlasovém studiu. Ani měření vibrací v úterý večer nedopadlo lépe. „S největší pravděpodobností bude hygienický limit také dodržený,“ řekla Štěpanovská.


Fajmonovi ale trpí stále. „Odstěhovali jsme se z ložnice, kde se to nedalo vydržet. Teď spíme na zemi, tam nám ale zase strašně brní ruce a nohy. Navíc nám začaly v domě blikat žárovky, přitom rozvody elektřiny máme fungl nové,“ zoufá si Hana Fajmonová.


Zvuk a nepříjemné pocity v domě vnímají i další lidé. Původ záhady ale nedaří objasnit ani psychotronikům.


„Je to nějaká anomálie, kterou nejsem schopen zachytit. Nejvíc to registruji u okna u vrat na pravé straně. Vnímal jsem takový tlak na uši, že jsem musel utéct. Manželka tam stála se mnou. Celý den ji bolela hlava,“ rozhovořil se proutkař Milan Lučivňák.


Jevem se začala zabývat i brněnská Badatelská společnost Agartha, která se zaměřuje na paranormální jevy. „Je tam silná psychosomatická zóna,“ naznačil Richard Komoň z Agarthy.


Lhánická záhada zaměstnala už i vědce z brněnského Ústavu fyziky Země. Ústav má nedaleko Lhánic seismologickou stanici. Ani citlivé přístroje vědců ale neukázaly žádné měřitelné změny.


Naději by Fajmonovým snad mohlo přinést další měření, které by měla provést Národní referenční laboratoř. Ta má k dispozici speciální vybavení a může zkoumat například působení vibrací v jednotlivých spektrech. „Záležitost budeme předávat Národní referenční laboratoři,“ potvrdila Jitka Štěpanovská z krajské hygienické stanice.