Podle místostarosty Třebíče Pavla Pacala (Pro Třebíč) vzešel impuls od Stanislavy Rosy. „Pan tajemník nás požádal o ukončení pracovního poměru a my jsme jeho rozhodnutí respektovali," vysvětlil za městskou radu.

Rosa, který k 1. lednu 2012 podepsal smlouvu na dobu neurčitou, ale konkrétní důvody odchodu neodhalil. „Odejdu po vzájemné dohodě k 30. červnu. Nezlobte se, ale blíže se k tomu nechci vyjadřovat," řekl.

A stejně reagoval i na dotazy ohledně možných pochybení, kvůli nimž ve funkci příští měsíc skončí.

Pochybnosti nad jeho nečekaným odchodem neskrývali opoziční zastupitelé. Podle Miroslava Zahrádky (KSČM) si Rosa po svém příchodu do Třebíče ze stejné pozice, kterou předtím zastával na radnici ve Velkém Meziříčí, počínal dobře. „Zprvu jsem proti němu byl poněkud zaujatý, postupem času na mě ale působil jako člověk na svém místě. Jeho odchod se sice děje formou dohody, pokud to ale proběhlo tak, jak jsem slyšel, tedy z hodiny na hodinu, tak je to minimálně neobvyklé," poznamenal Zahrádka.

Malý: Je to tajemné

Podle zastupitele Vladimíra Malého z ČSSD mohou za Rosovým odchodem stát profesní důvody. „Slyšel jsem, že na funkci nestačil a že mu bylo doporučeno odejít. Z pozice zastupitele jsem ale žádný větší průšvih nezaznamenal. Důvody by měl sdělit starosta a celou věc uvést na pravou míru. Vždyť tajemník je jako ředitel firmy a jeho odchod by měl být zdůvodněn. Takhle to zavání něčím tajemným," mínil Malý.

Nejvyšší představitel města však bližší vysvětlení nenabídl. „Důvodem je oboustranná dohoda, dál k tomu nemám co říct," odvětil třebíčský starosta Pavel Heřman.

Spekulace o již vybraném či připraveném výběrovém řízení na nového tajemníka odmítl místostarosta Pacal. „Co musí uchazeč na tuto pozici splňovat, určuje zákon. Určení požadavků není na svévoli městského úřadu nebo radních. Výsledek výběrového řízení navíc musí posvětit ředitel krajského úřadu," podotkl s příslibem, že se novým třebíčským tajemníkem nestane politik. „Tato pozice je obecně apolitická a určitě jí zůstane i v budoucnu," dodal Pacal.

Skutečné důvody, které stojí za blížícím se koncem Stanislava Rosy na úřadě, nejsou jasné. Z těch možných však lze vyloučit alespoň jeden do jakého zaměstnání odcházející třebíčský tajemník 1. července nastoupí, totiž netuší ani on sám. „Věřím, že budu mít kde pracovat. Kde konkrétně, však zatím nevím, pracuji na tom," řekl.

Nový tajemník třebíčské radnice by se měl ujmout své práce prakticky ihned po Rosově odchodu. „Standardní výběrové řízení bude vypsáno v nejbližší době. Budeme se snažit vše stihnout tak, aby úřad nebyl ani jeden den bez tajemníka," dodal Pacal.