Zelenou má dobrodružství na všechny způsoby. „Největší zájem je o vojenský tábor Call Of Duty, ten vychází ze stejnojmenné počítačové hry. Hlásí se na něj především chlapci,“ vysvětlila Monika Kašíková z nezisková organizace Stan, která se nachází v rekreačním středisku Březová.

V těsném závěsu za vojenskými akcemi jsou sportovní tábory a v nabídce můžete nalézt i středověkou tématiku. Že zájemců o tábory ubývá, potvrdil i Kamil Svoboda z Domova dětí a mládeže Hrádek: „V poslední době máme problém sehnat děti. Někteří táborníci k nám jezdí stabilně každý rok, ale ti pomalu stárnou a už se z důvodu věku účastnit nemohou.“ Hrádek si letos připravil lahůdku pro milovníky žánru fantasy. „Tábor se jmenuje Magicon. Děti se tu ocitnou ve vlastním světě, který si budou moci přizpůsobit. Chtěli bychom je naučit nést zodpovědnost za vlastní činy,“ popsal Svoboda.

Člověk, tvor společenský

V hledáčku těch, kteří nechtějí v létě sedět u počítačové obrazovky, se také často objevuje studentský klub Halahoj při Katolickém gymnáziu v Třebíči. „Táborů máme několik. Největší zájem je o lanové aktivity, ke kterým se děti běžně nedostanou. Pro druháky nebo třeťáky je opravdu velký zážitek, když slezou Stropešínský most,“ poznamenal Vít Oplatek z Halahoje. Jeho slova potvrzuje i Marta Fialová: „Prázdniny bez tábora si už nedovedu představit. Loni jsme slaňovali ze Stropešínského mostu, bylo to naprosto skvělé!“

Koho ale na tábory baví jezdit, jsou děti z dětských domovů z Hrotovic a Náměště nad Oslavou. Každý rok přijížděly do Březové, letos vyrazí k Meziříčku. „Tráví s námi prakticky půlku léta rok co rok. Vytváří se tady různé vztahy. Některé děti pak dokonce dělají vedoucí,“ zapřemýšlela vedoucí Šárka Dvořáková. „Člověk je tvor společenský a v určitém věku by se měl naučit komunikovat s ostatními a řešit konflikty, tohle počítač nenahradí. Ještě než ale rodiče své děti na tábor pošlou, měli by vzít v úvahu jejich věk a individualitu, a teprve pak se rozhodnout,“ poradil na závěr psycholog Vlastimil Sojka.