Tabla si prohlédněte a hlasujet pro ně v naší anketě.

K nejzajímavějším výtvorům letošních maturantů bezpochyby patří tablo 8. G Gymnázia Třebíč. Gymnazisté jej pojmenovali Fakebook a fotkami a zkomolenými jmény si utahují z lehce narcistické a infantilní facebookové generace. Další výrazné tablo mají na svědomí studenti oktávy Katolického gymnázia. Pod skvostný nadpis „Blahoslavení chudí duchem“ vylepili fotky ve stylu psychiatrické léčebny. Nechybí svěrací kazajky, šílené výrazy ani odborná diagnostika.


Pokud už vás nebaví neustále se rozčilovat nad politikou, možná vám přijde k duhu maturitní tablo 4. A opět z Gymnázia Třebíč. Čtvrťáci se rozhodli vzít situaci do vlastních rukou a pod heslem „Vládneme si každý sám“ se nechali zvěčnit ve společenských oděvech jako ministři a ministryně. Ovšem pozor! Ve fantazii maturantů klasická ministerstva padla a na jejich místech vyrostla třicítka nových. Při důkladnějším nahlédnutí se můžete pokochat pohledem na půvabnou ministryni zlatavého moku nebo blonďatou ministryni pravých blondýn mezi ministry úletů a jednostopých vozidel.


Další tabla třebíčských maturantů jsou letos ve stylu peklo a ráj, retro 60. léta, hokej nebo například světové metropole.


„Letošní tabla jsou určitě lepší, než minulý rok, přijdou mi propracovanější,“ nechala se slyšet Míša, studentka hotelové školy.


„Jsou rozhodně velice povedená. Například parodie na Facebook, to je jedno z nejlepších tabel, co jsem kdy viděla,“ prohlásila Aneta Kalousková, studentka prvního ročníku třebíčského gymnázia, jež se o výtvarné umění velice zajímá.


Velice důležité pro maturanty je také mít prostor, kde své tablo vystavit. Nejžádanější je samozřejmě náměstí a centrum města.


„Studentům vycházíme vstříc, necháváme jim tam to tablo zcela zadarmo,“ sdělila Deníku Gabriela, prodavačka jednoho obchodu s oblečením, za jehož výlohou si mohou kolemjdoucí prohlédnout tablo maturitní třídy ze Střední školy Vostrý. „Už jsme tady jedno tablo měli kdysi dávno. To letošní je originální - nejsou to jenom fotky, třída, škola. Pár letošních tabel už jsem viděla na spodní straně náměstí, ale nijak mě nezaujaly…“ přiznává Gabriela.

RADEK BLAŽEK