Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Systém by měl pomáhat při zemětřesení i nepokojích

Plaisians, Třebíč /SERIÁL - 1. díl/ - Na jihu Francie, v malém kamenném domě uprostřed kopců sedím na internetu společně s Francouzskou, Italkou, Polkou a klukem z Čadu. Doháníme povinnosti po dalším dni plném školení, diskusí a informací.

19.10.2012
SDÍLEJ:

Internetové posezení.Foto: Filip Rosenkranc

Během tří týdnů se máme připravit na půlroční misi ve čtyřech afrických zemích Burundi, Keni, Čadu a Sředoafrické republice (tam jedu já).

V Africe bychom v rámci projektu humanitární pomoci Evropské unie měli mapovat terén pomocí GPSek, data ukládat do počítačového systému a zaučovat místní, jak s ním pracovat. Systém má zefektivnit humanitární pomoc. Když se někomu něco stane (nepokoje, zemětřesení…), pošle SMSku do systému, ten ji zobrazí na mapě na internetu a humanitární pracovníci, ale třeba i sousedé uvidí, kde je potřeba přednostně pomoci.

V prvním týdnu se věnujeme hlavně takzvaným soft skills: řešíme práci v týmu, komunikaci, stereotypy, předsudky. „Problém se mnou může být, že když jsem opravdu ve stresu, začínám být opravdu nepříjemná až útočná. Ale to je jenom v extrému a pracuji na tom," říká kamarádka z Itálie, když se bavíme o možných konfliktních situacích během projektu. Na školení nás je sedmnáct Evropanů a šest Afričanů. Práci v týmu trénujeme i při vaření, umývání nádobí, úklidu a dalších radostech, o které se dělíme.

O Středoafrické republice

Druhý týden školení je věnovaný praktickým věcem ohledně zemí, kam pojedeme, a tomu, co tam budeme dělat. „Slyšela jsem, že v hlavním městě došlo k velkému útěku z vězení a všichni vězni utekli," říká Federica, italská členka našeho týmu, který pojede do Středoafrické republiky (SAR). Naše koordinátorka to potvrzuje a dále nás zásobuje informacemi o zemi, kde strávíme šest měsíců.

Na školení se k nám už připojili dva afričtí dobrovolníci Assania a Serge. Naši spolupráci dost zpestřuje fakt, že oni vůbec nemluví anglicky a já s kolegyní z ČR Lenkou zase francouzštinu ještě potřebujeme hodně oživit. Při tvorbě prezentace o SAR jsem pracoval spolu s Assaniou a s pomocí slovníku, rukou, nohou a občasného mlácení se do hlavy jsme to zvládli. Mohli jsme pak hrdě odprezentovat, že SAR si prošla pár ozbrojenými převraty a že jde o zemi vnitrozemskou, která je navíc obklopena samými „skvělými" sousedy Čadem, dvěma Súdány, dvěma Kongy a Kamerunem.

Vláde nevládne na celém území – na severu a východě se pohybují ozbrojené skupiny, hranice nejsou pod kontrolou a uprchlíci prchají, kam se dá a kde je zrovna bezpečno. My budeme sídlit v hlavním městě – Bangui – které je na jihu země a které je relativně bezpečné. „Vodu z kohoutku lze pít po přefiltrování a před komáry s malárií je potřeba se chránit od soumraku do úsvitu," popisuje nám situaci v Bangui koordinátorka.

Krizový týden

Byl to krizový týden – řešili jsme humanitární krize a pomoc a jednu krizi jsme bohužel zažili sami. Opustila nás kolegyně a kamarádka z Keni – Josephine. Dostala infarkt. Měli jsme zrovna školení první pomoci, takže tu byli i profesionálové, ale ani oni nedokázali Josephine pomoci. Všechny to silně zasáhlo. Po pár dní zotavování jsme na památku Josephine zasadili strom a pokračujeme v práci. Organizátoři nám vyšli ve všem vstříc a všichni jsme teď odhodláni na projekt do Afriky odcestovat. My do SAR poletíme 9. října.

Na závěr přikládám citát thajského krále, který se hodí do kontextu krizí nejen humantárních: „Není možné, aby si lidé tím vším prošli a my přitom tuto zkušenost nevyužili k tomu, abychom ze světa neudělali lepší místo."

INFO VSUKVKA o projektu: Náš projekt je financovaný Evropskou unií, konkrétně Generální ředitelstvím pro humanitární pomoc (DG ECHO). V Lisabonské smlouvě bylo ustanoveno, že bude vytvořen sbor evropských dobrovolníků pro humanitární pomoc, který má začít fungovat od roku 2014. Zatím běží několik pilotních projektů, na kterých se zkouší různé možnosti činností a jejich efektivita. Náš projekt EUROSHA je jedním z nich. Podílí se na něm asi desítka evropských neziskovek plus Sahana a OpenStreetMap. Všechno to řídí francouzská organizace France Volontaires, v jejíž pobočce budeme ve Středoafrické republice sídlit, Českou republiku reprezentuje Diakonie.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Seriál - Projekt v SAR

Již dříve jsme vám přinášeli seriál Filipa Rosenkrance z Třebíče o jeho zážitcích učitele v Keni. Tentokrát se v rámci humanitárního projektu EU vydal pomáhat do Středoafrické republiky. Tam bude půl roku mapovat terén a pomáhat budovat systém, který by měl zefektivnit humanitární pomoc při různých katastrofách zemětřesením počínaje až po nepokoje. K projektu se dostal přes Diakonii českobratrské církve evangelické, která vybírala české uchazeče. Deník vám bude přinášet pravidelně jeho osudy.

--------------------------------------------------------------------------------------------

FILIP ROSENKRANC

Autor: Redakce

19.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení