Ochrana syslí kolonie bude proto v polovině května posílena i zpomalovacími polštáři. Čtyři pruhy zpomalovacích polštářů budou nainstalovány na přilehlé komunikaci k Mohelenské hadcové stepi a budou zpomalovat projíždějící automobily.

Řidiči jsou už nyní upozorňováni na chráněné hlodavce speciální dopravní značkou „Pozor sysel“. Na stometrovém úseku silnice mezi Mohelnem a stejnojmennou vodní nádrží budou dvě dopravní značky od května do září, kdy jsou sysli velice aktivní a při migraci za potravou je ohrožují projíždějící vozidla.

Ještě v roce 2000 bylo na Mohelně zjištěno přibližně 20 jedinců, v roce 2016 už jich ochránci přírody napočítali téměř sto. „Kriticky ohrožený sysel preferuje stepní lokality, potřebuje krátkou trávu, která mu zajistí dobrý rozhled. Mohelenská hadcová step a její ochranné pásmo představuje při pravidelném a pečlivém kosení ideální biotop. Častými náhradními biotopy proto bývají hlavně letiště nebo golfová hřiště,“ popsala Jana Nováková z krajského odboru životního prostředí a zemědělství.