„Byly tam hodně napnuté termíny. Když jsme vyhodnotili výběrové řízení, tak jej napadla firma Avers, která se vůbec řízení neúčastnila. Podala stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Pravidla jsou tak absurdní, že toto umožňují," poukázal místopředseda FŽO Jiří Daníček.

ÚOHS rozhoduje v horizontech měsíců. Ať už by bylo jejich rozhodnutí jakékoli, opravy by se již letos realizovat nestihly. „A peníze musely být vyčerpané do konce roku. Na základě takovéhoto nesmyslu to padlo," vysvětlil Daníček.

Federace musela celou dotaci vrátit a přišla také o peníze, které již do přípravy projektu investovala. „Hlavně jsme přišli o možnost kvalitně opravit šest památek, udělat expozice a otevřít je veřejnosti," mrzí Daníčka.

Do Police měla přijít suma dvanáct milionů korun. Za ně by se položila podlaha, zrestaurovala interiérová omítka, obnovila ženská galerie, zrekonstruovala předsíň se dvěma oddělenými vstupy, osadila nová okna, dveře, instalovalo nové osvětlení a opravila elektroinstalace.

Po opravě by v synagoze vznikla nová expozice s tématem Židé na venkově, zaměřená na historii židovské komunity ve venkovských oblastech a na postup rekonstrukce synagogy.

„Nejsme z toho nadšení. Už se udělala osvěta, že se to opraví. Místo toho bude dál hyzdit ulici. Byli jsme domluveni na spolupráci s naším zámkem, že si budeme navzájem posílat návštěvníky," zalitoval starosta Police Karel Janoušek.

Oprava polické synagogy se úplně nezastaví. Bude probíhat postupně. Co však bylo možné stihnout během jednoho roku, může nyní trvat i deset let. Navíc šance na získání podobně velké částky jsou již mizivé. „To byly údajně poslední evropské peníze, které bylo možné použít. Podle ministerských úředníků již bude možné čerpat peníze pouze na národní památky. Myslím, že to přesto dokážeme, ale bude to zdlouhavé," dodal Daníček.