Mnozí Třebíčané proto procházku za vánoční atmosférou pojali téměř coby sportovní výkon. „Byli jsme na obchůzce už včera, když se to poprvé rozsvítilo. Šli jsme do Stop-shopu, takže naproti Alfě, kde byl loni jelen, jsme tentokrát viděli zvoneček. A pak jsme šli zpátky do města přes Martinské náměstí, kde je betlém a ta lavička s anděly, na Hrádek. Ušli jsme sedm a půl kilometru a chystáme se na další výpravy,“ prozradila Daniela Nováková.

Zatím se jí a jejímu synovi nejvíce líbilo na Hrádku, kde září celá zdejší alej. Na obou jejích koncích stojí hned dvě fotobrány, které většina příchozích překřtila na svítící tunely, a množství zvířat. Ta poutají pozornost hlavně dětí, které v nich poznávají medvěda, lišku či veverku. Nad tím vším se vznáší svítící orel. „Je to překrásné. Zrovna jdeme ze města, ale tady je to ještě lepší. Je dobře, že napadl sníh, dává tomu opravdu vánoční kouzlo,“ neskrývala radost Hedvika Treterová.

Fronta před očkovacím centrem.
Třebíč: fronta z očkovacího centra se táhla až na silnici

Ta má ale zároveň trochu obavy, aby výzdoba vydržela. Je totiž volně přístupná a zejména malé děti si na drobné žárovičky rády sáhnou. Totéž napadlo i Zdeňka Chvátala, který obchází všechna místa se zářícími objekty a fotografuje si je. „Je to nádhera. Jen se trochu obávám, kdy to ty děti zboří,“ usmál se Chvátal, když viděl ruch na ulici Marie Majerové. Zde stojí jelení rodinka, která je tak velká, že malí návštěvníci mohou jejím členům prolézat pod nohama.

Jelen s laní se v Třebíči objevili už loni, letos se rozrostli i koloucha. Loni tato výzdoba nepřímo způsobila hromadnou dopravní nehodu na Znojemské ulici, kam město nyní umístilo velký svítící zvon. Řidička jedoucí okolo se na zvířecí pár tehdy zakoukala natolik, že si nevšimla fronty aut před sebou. Náraz byl tak prudký, že se do sebe zaklínilo hned několik vozů.

Svítící mlýn

Obrovskou pozornost letos poutá třebíčský větrný mlýn, který se tento rok opět po mnoha letech dostal zpět lopatky. I ty nyní září tisíci světýlky. Větrník stojí v polovině borovinského kopce přímo nad železniční tratí, a proto jej lze vidět nejen z velké části města, ale mohou se jím kochat i cestující ve vlacích. „Viděli jsme fotky mlýna na facebooku, a tak jsme se sem přijeli podívat až z Jihlavy. Je to trochu paradox, protože na tamní osvětlení jsme se ještě podívat nebyli. Tady je to ale opravdu moc pěkné,“ prozradili Pavel s Lucií, kteří nechtěli uvést své příjmení.

Vánoční přání Borise Kjulleněna staršího z roku 2004. Kjulleněn byl znám tím, že několika tahy dokázal během minuty nakreslit prakticky cokoli.
Stromeček nebo opičák. Na třebíčském zámku vystavují desítky vánočních přání

Kde všude po Třebíči najdete svítící objekty:
Na Hrádku – alej, zvířata, fotobrány
Masarykova vyhlídka – svíčka
Ulice Táborská v Týně u kapličky – anděl
Dělnické náměstí v Borovině – betlém
Větrník v Borovinském kopci
Ulice Marie Majerové, u ZŠ Kpt. Jaroše – jelení rodinka
Ulice Znojemská, naproti Alfě – zvonek
Masarykovo náměstí, u Pasáže – věnec
Martinské náměstí – fotolavička (zde je i velký vyřezávaný betlém)
Zahrádka za bazilikou – fotolavička

U většiny popsaných míst se občas tvoří fronty na vyfotografování. Světelná výzdoba umístěná dále od centra ale takový nápor návštěvníků nezažívá. Klidnější povahy proto mohou k návštěvě zvolit velký svítící betlém na Dělnickém náměstí v Borovině, fotolavičku v zahradě za bazilikou sv. Prokopa nebo anděla u kapličky na Táborské ulici v Týně.

Nejsou to však jen svítící objekty, ale také množství nazdobených stromů či sloupů veřejného osvětlení, které Třebíč v době adventu rozzářily. „Novou výzdobu máme nakoupenou za 740 tisíc korun. Ale například fotokoutky či světelná zvířata jsme si pronajali, a to za zhruba 900 tisíc korun. Montáž celé výzdoby, která probíhala už od konce října, stála 300 tisíc korun. Na spotřebě není vánočně osvětlená Třebíč nijak dramaticky poznat, protože veškerá světýlka jsou LED, takže nespotřebují moc energie,“ uvedla mluvčí radnice Irini Martakidisová.