„Vypadalo to velmi optimisticky, bohužel realita je jiná," zamrzelo majitele hektarového sadu u Dukovan Jiřího Kopečka.

Důvodů neúrody je podle něj hned několik. Tím hlavním však zůstává zemědělci i ovocnáři nevítané sucho. „Většina švestek následkem toho uschla a popadala ještě dřív, než mohla vůbec dozrát," poznamenal Jiří Kopeček z Třebíče.

Čtyři z osmi dosavadních měsíců byly podle většiny meteorologických stanic na Třebíčsku podnormální. Nadprůměrně nenapršelo ani v jednom měsíci. Část švestek však i takové extrémní sucho přečkala a zdálo se, že alespoň ty dozrají. To by však nesmělo ve druhé polovině srpna pršet, což pěstitele paradoxně nepotěšilo. „Přišlo to pozdě. To, co na stromech zbylo, následkem toho z velké části popraskalo," popsal Deníku Jiří Kopeček.

Podle záznamů srážkoměrné stanice v Sedleci na Náměšťsku spadlo za letošní srpen 66,8 milimetru srážek, což je o dvě desetiny milimetru víc než padesátiletý průměr pro osmý měsíc v roce. Pro švestky však už bylo pozdě a většina srážek navíc napršela téměř najednou. „Převážná část spadla během pouhých tří dnů, a to od 16. do 18. srpna, kdy byl zaznamenán výskyt bouřek. V Sedleci jen za tyto dny spadlo celkem 58,5 milimetru, na stanici ve Velkém Meziříčí 52,2 milimetru," vylíčila situaci Marie Doleželová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle ní se tím naplňuje hypotéza o tom, že v posledních letech narůstá nerovnoměrnost srážek. „Jejich celkové množství se výrazně nemění, avšak vyskytují se období sucha, která se střídají s výskytem vysokých úhrnů v přívalových deštích," zmínila Marie Doleželová.

Popraskání využili škůdci okamžitě

Pěstitelé slivoní z toho vůbec nadšení nejsou. Dozrávající švestky totiž v důsledku vydatných dešťů popraskaly, čehož hbitě využili další škůdci všech ovocnářů. „Vos a sršní je letos kvůli teplu hodně a do ovoce, které je narušené, se okamžitě pustily," řekl Jiří Kopeček.

Poškozené švestky jsou náchylné k hnilobě. Třebíčský ovocnář proto velkou část z nich nebude moci prodat například na výrobu povidel. Cena kvalitních a méně kvalitních švestek se přitom liší až dvojnásobně. Zatímco hodnota těch prvních se pohybuje i kolem deseti korun za kilo, poškozené stojí ani ne polovinu. „Ze všeho se bude muset udělat jen slivovice," poznamenal Jiří Kopeček.

Ani pálenice však nemají důvod k radosti. Švestek je totiž letos přibližně třetinové množství, než bývá obvykle. „Všude se hovoří o tom, že jich letos moc nebude. Ale připraveni budeme. Věřím, že něco k pálení přeci jen bude," dodal Jaroslav Vondrák z Pěstitelské pálenice Pohoda v Náramči.