S cílem představit se veřejnosti a prezentovat své názory zavítal do krajského města Vysočiny kandidát na post hlavy státu Jan Švejnar.
Uznávaný ekonom a poradce mnoha vrcholových politiků zahájil svůj program návštěvou krajského úřadu, kde se měl setkat se zástupci krajské samosprávy, poslanci, senátory a veřejností.

Hejtman kraje ani jeho nejbližší spolupracovníci se ale nakonec setkání nezúčastnili. „Rozhodně se nejednalo o žádný bojkot,“ ujistila mluvčí kraje Jitka Svatošová. „Důvodem jejich nepřítomnosti byla účast na zasedání, které bohužel probíhalo ve stejný čas,“ vysvětlila.
Primátor a vedení města svou neúčast vysvětlili nezájmem ze strany pořadatele.

Přednášel i na polytechnice

Setkání s budoucím možným prezidentem si nenechali ujít především jeho dlouholetí příznivci.
„Pan Švejnar na mě zapůsobil velice dobře,“ přiznal krajský zastupitel Milan Plodík (KSČM). „Sleduji ho již dlouho a osobní setkání s ním mě utvrdilo v přesvědčení, že by byl dobrým prezidentem,“ uvedl.
O půl jedenácté zamířil prezidentský kandidát do budovy Vysoké školy polytechnické, kde vystoupil s přednáškou, zaměřenou na současný vývoj naší země. Té se v plné aule zúčastnili nejen studenti a jejich kantoři, ale i zájemci z řad veřejnosti.

„Přednáška byla trochu technicky nedořešená, ale mně šlo spíš o osobní setkání s panem profesorem, a to mě nezklamalo,“ zhodnotila studentka vysoké školy Lucie Voženílková.

Osobní setkání a možnost sledovat kandidátovy reakce na nepřipravené otázky byla motivem mnoha přítomných. „Líbilo se mi, že se Jan Švejnar nevyhýbal ani ožehavým tématům,“ řekl Jakub Vaněk.

Diskuse byla opravdu pestrá. Tazatele zajímal kandidátův postoj k radarové základně na našem území stejně jako pohled na globální oteplování.
Lidé se ptali také na Švejnarův vztah k Vysočině. „Jako kluk jsem trávil léta na Dářku a v lesích kolem Žďáru nad Sázavou, takže mám na Vysočinu mnoho krásných vzpomínek,“ přiznal Jan Švejnar.