Na virtuálních hrobech se ale neobjevují jen květiny a svíčky, ale zanechat na nich je možné i vzkaz.
Prostřednictvím Virtuálních hřbitovů Čech, Moravy a Slezska lze tedy vyhledat poslední místa odpočinku všech zesnulých příbuzných či známých.

Hřbitovní webové stránky založil Pavol Knú­ rovský ze slovenských Košic.


„Na Slovensku jsem web spustil před deseti lety. Nyní funguje už i v České republice,“ uvedl Knúrovský.


Ten začal poslední místa odpočinku na internetu shromažďovat až po svém odchodu do invalidního důchodu.


Stačí jen vyplnit formulář


Jen na Jihlavsku je na internetové adrese www. cemetery.cz takto virtuálně pohřbeno celkem 26 osob.


Najít tam je možné jména z fyzických hřbitovů z Jihlavy, Kamenice, Větrného Jeníkova, Stříteže, Polné, Třeště, Dolní Cerekve a Branišova.


Nový záznam o hrobě může na internet přidat každý sám. Stačí, když dotyčný vyplní formulář se základními daty zesnulého, včetně místa pohřebiště, a ten potom odešlete správci webových stránek. On–line si lze vytisknout také smuteční oznámení.


O možnosti umístění virtuálního hrobu na internetu se Jiří Rohovský, který v Třešti provozuje chirurgickou ambulanci, dočetl před časem v médiích.
„Zaujalo mě to, tak jsem se rozhodl, že na virtuálním hřbitově uveřejním vzpomínku na mého tatínka. Je to i z toho důvodu, že ne každý má tu možnost zajet za ním na hřbitov. Chtěl jsem, aby na něj mohli lidé zavzpomínat alespoň takhle na dálku,“ vysvětlil Rohovský.


Databáze Slováka Pavola Knúrovského v současnosti obsahuje desetitisíce jmen. Počet není konečný, penzista totiž rozšiřuje seznam stránek na základě smutečních oznámení, která mu pozůstalí posílají.


Na počítačový hřbitov „chodí“ i pozůstalí žijící v cizině.


Díky webu již v několika případech objevili hroby svých blízkých.


„Tehdy jsem pochopil, že ten projekt má skutečně smysl. Protože je na světě mnoho lidí, kteří z různých důvodů hledají místo posledního odpočinku svých předků,“ zakončil popisování svého snažení Knúrovský.

MICHAELA HROZKOVÁ
ZLATA PTÁČKOVÁ