Věznice v Rapoticích se pomalu začíná plnit odsouzenými, přibývá i personál, a tak tu Štědrý den v prostoru za mřížemi a ostnatým drátem oslavilo kolem dvou set lidí, kterým soudy uložily nepodmíněné tresty.

Jak vypadá sváteční čas za rapotickým katrem?

Docela obyčejně. Těsně před Vánocemi tu odsloužil bohoslužbu evangelický farář Pavel Janošík. Na Štědrý večer se podával řízek a bramborový salát, v místním malém „kulturáku“ je nazdobený stromek, ve společenské místnosti vedle jídelny běží televize. Některým přijede návštěva a několik nejšťastnějších se dokonce podívá na svátky dní domů.

Telefonování  domů povoleno

Mobil je zakázaný, ovšem na chodbě je volně k dispozici vězeňskou službou monitorovaný telefonní automat na kartu. Blízkým lze volat kdykoliv.

„Zatím tu jsou přísně vyselektovaní odsouzení. V převážné většině dostali pouze několik měsíců natvrdo. Jedná se o nedbalostní trestné činy, neplacení alimentů, drobnou majetkovou trestnou činnost,“ objasňuje velitel rapotické vězeňské stráže Jan Doležal. Jak říká, už z podstaty věci je důležité, aby se tito lidé měli kam vrátit, aby s nimi jejich blízcí nepřerušili kontakty. Šikana tu nekvete, vězni si úzkostlivě hlídají chování, aby se nezbavili možnosti dostat se na svobodu i dřív.

V areálu funguje kantýna, kde je možné pořídit základní věci, suma se pak strhává z konta odsouzeného. Největší zájem je o kafe, cigarety, cukr a ovesné vločky, tady se totiž dost cvičí. V Rapoticích mimo jiné, jak Deník informoval již letos v létě, den za dnem ukrajuje ze svého osmiletého trestu i Pavel Krbec. Řidič autobusu, jenž před pěti lety způsobil dopravní nehodu u Nažidel, při které zemřelo dvacet lidí.

Více se dočtete v pondělním vydání Třebíčského deníku