Křesťanská část obyvatel si je spojuje s ukřižováním Ježíše Krista a poté s jeho zmrtvýchvstáním. Ostatní mají tyto svátky spojené především s pomlázkou a lidovou tradicí. Ať tak či onak patří Velikonoce k svátkům jara, na které se chystá snad většina domácností.


K těm tradičním zvykům patří pečení velikonočních beránků, mazanců a hlavně barvení vajíček a výroba kraslic. Neodmyslitelnou součástí každých Velikonoc je hrkání. O to ani letos nebudou obyvatelé měst a obcí na Třebíčsku ochuzeni.


V okresním městě tuto tradici už několik let udržují vodní skauti ze Žluté ponorky. Ani letos tomu nebude jinak. Výroba hrkadel všeho druhu bude probíhat v sobotu 3. dubna od 10 hodin v klubovně v Židech. Samotné hrkání pak začne úderem 14. hodiny od Žižkovy mohyly na Hrádku.


Tradici hrkání dodržují i v Hrotovicích. „Snažíme se dodržovat staré zvyky a obyčeje, které k jaru a Velikonocům neodmyslitelně patří,“ sdělila Lenka Hájková z tamního Mateřského centra Andílci. „Minulý týden jsme vynášeli Moranu a vítali jaro. Na páteční odpoledne, před velikonoční nedělí chystáme hrkání. Ale nejde jenom o dodržování zvyků, ale snažíme se dětem vysvětlit, co to vlastně je a proč to děláme,“ dodala Lenka Hájková.


V Polici na Jemnicku si pro děti připravili novinku. V tamním zámeckém parku budou malí i velcí hledat velikonoční zajíčky a vajíčka. Nebude chybět ani spousta her a soutěží, které připravil polický Klub maminek ve spolupráci s místní základní a mateřskou školou.


Velikonoce na Třebíčsku se tak ponesou v duchu starých tradic i novinek.