„Myslíme si, že se život přesune z náměstí na okraj města," sdělila svůj názor majitelka obchodu poblíž náměstí Míru, své jméno si ale nepřála zveřejnit.

„Už teď, když tu byla uzavírka kvůli opravě silnice, bylo znát, že kromě turistů sem mnoho lidí na náměstí nepřišlo. Ale to se ještě dalo vydržet. Horší to bude, až to tak bude pořád," soudí obchodnice.

„O prázdninách a o víkendech jezdí nakupovat hodně chataři a chalupáři z okolí. Bojíme se, že až otevřou obchoďák, tak k nám už nedojdou. Nakoupí si raději zeleninu tam, aniž by je zajímala kvalita," dodala majitelka obchodu.

Její názor sdílí i řada dalších obchodníků v okolí. A podobně jako ona se zdráhají nahlas promluvit. Spousta obyvatel by supermarket přivítala. „Myslím, že supermarket v Jaroměřicích potřebný je. Už kvůli tomu, aby tu bylo konkurenční prostředí," míní Zbyněk Hanák z Jaroměřic.

Že výstavba supermarketu víří emoce mezi obchodníky ve městě, připouští i starosta města Jaroslav Soukup. I on je ale názoru, že supermarket ve městě potřebný je. „Naši občané by si to zasloužili. Už kvůli tomu, aby nemuseli za velkými nákupy jezdit daleko," řekl.

Na opačném konci bude další obchod

Osobně by prý přivítal, kdyby supermarket byl součástí českého řetězce. V kuloárech se ale hovoří o řetězci německém.

Starosta Soukup je přesvědčen, že se podaří, aby supermarket zapadl do města stejným způsobem, jako je tomu například v Náměšti nad Oslavou, Moravských Budějovicích či Jemnici.

Na opačném konci Jaroměřic hodlá stavět obchod Antonín Malena. Možné konkurence u hřbitova se podle svých slov nebojí. „Myslím si, že supermarket je tu potřebný a budeme rádi, když tu bude. Náš obchod si nepředstavujeme v duchu zahraničních řetězců. Máme odlišnou obchodní politiku, chceme nabízet stálou kvalitu, na kterou jsou naši zákazníci zvyklí," líčil záměry pekař Malena