Nové povolení k odběru a vypouštění vod má 17 týdnů do konce termínu

„Máme přes dva tisíce žádostí, které bychom měli do konce roku vyřídit. Bude nadlidský výkon to zvládnout,“ sdělili úředníci, kteří se touto agendou zabývají v Třebíči.

„I nám se sešlo velké číslo žádostí. Je jich čtyři sta, z toho sto padesát jsou podnikatelské subjekty, budeme mít doopravdy co dělat, abychom tento nápor zvládli,“ sdělili své obavy na odboru životního prostředí radnice v Moravských Budějovicích. V Náměšti nad Oslavou je situace obdobná, tamní úředníci rovněž hlásí nebývalý nápor žadatelů: „Máme tady od počátku roku 550 žádostí, to je pětinásobek oproti jiným rokům. Z toho jsou asi tak třetina podnikatelé. Děláme, co můžeme, ale je toho doopravdy moc.“

Jedná se o poměrně složitou problematiku, každý případ je specifický. Proto úředníci jednoznačně doporučují se před návštěvou samotného úřadu informovat, které dokumenty jednotlivci či firmy, kterých se to týká, s sebou vzít.

„Byli aktivní starostové, kteří se sháněli po materiálech a informacích. My jsme jim vytvořili jakýsi manuál pro lidi, co a jak je třeba,“ upozornil Pavel Vosátka, vedoucí odboru životního prostředí v Třebíči.

A kdo povolení k odběru a vypouštění vod nepotřebuje? Ten, který jej má vydáno po datu 1. 1. 2002. Cenné informace poskytuje adresa www.zanikpovoleni.cz, jednotlivé odbory životního prostředí Třebíč, Náměšť, Moravské Budějovice nebo třeba bezplatná infolinka 800 101 197.

Koho se nové povolení vodoprávního úřadu například týká?

Nové povolení se týká všech, kterým dne 1.1.2008 zanikne platnost těch povolení k odběru povrchových nebo podzemních vod, která byla vydána a nabyla právní moci do 31.12.2001.

Koho se to týká například:

Fyzická osoba, která odebírá vodu k zalévání zahrady či napájení drobného zvířectva, nebo která vypouští odpadní vody z domovní čistírny.

Živnostník, který odebírá vodu třeba pro zahradnictví nebo pro vypouštění předčištěných odpadních vod z technologií, myček aut, penzionů, malých čistíren odpadních vod.

Rybníkář, jenž odebírá vodu pro napouštění rybníků, sádek, líhní, vodních nádrží.

Provozovatel veřejného koupaliště, který odebírá či vypouští vodu.

 

Těm, kteří takové zacházení s vodou nezlegalizují, se může stát, že v rámci kontrol České inspekce životního prostředí a odborů životního prostředí jim bude udělena pokuta.

Její výše?

U fyzické osoby až 50 tisíc, u právnické nebo fyzické osoba podnikající do výše 10 milionů korun.