Odborníci říkají, že vysychání kopaných studen je a bude kvůli klesající hladině spodní vody běžné. I je ale překvapilo, že sucho o sobě dává letos vědět už na počátku června. „Většinou to přichází až v červenci. Kopané studny mají menší a menší vydatnost. Je to trend posledních let,“ řekl Pavel Vosátka z třebíčského odboru životního prostředí.

Sucho postihlo už i prameniště v Heralticích, ze kterého odebírá vodu třebíčská vodárenská společnost Vas. Vydatnost tam poklesla o pětinu, což je na tuto roční dobu rovněž nezvyklé. „Vývoj sledujeme s obavami, ale důvod k panice není. Zdrojů máme v naší soustavě víc, právě jsem ve Štítarech na Vranovské přehradě a zde je vody dost,“ hlásil v pátek odpoledne ředitel Vas Jaroslav Hedbávný.
Studna na hřbitově v Okříškách se nepatrně naplní vodou přes noc, na celý den ale voda nevystačí. Místní lidé na to upozornili radnici. Ve čtvrtek už pumpa nefungovala ani ráno. „Technické služby zjistily, že je studna v podstatě vyschlá. Shodou okolností budeme schopni rychle zareagovat,“ sdělil starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý.

Na hřbitově stojí už od loňska nová kašna. Radní ji tam nechali umístit zároveň při rekonstrukci hřbitova, protože zejména starší lidé si naříkali, že pumpování vody ze studny je nad jejich síly. Kašna měla čerpat vodu ze studny, jako záložní zdroj měl sloužit veřejný vodovod. Na něj kašna zatím připojená není. Vodárenská společností by napojení měla provést po neděli, termín už je dohodnutý. „Doufáme, že vše proběhne podle plánu a koncem příštího týdne bude kašna funkční a veřejnost bude mít opět k dispozici vodu na zalévání a do váz,“ poznamenal Ryšavý.

Na výpadky pumpy na hřbitově lidé poukazovali už v roce 2011. Technické služby tehdy nechaly studnu vyčistit od usazenin a nánosů. Na nějakou dobu to pomohlo. Dalším záměrem bylo studnu prohloubit, to se ale nepodařilo, protože dno leží na skále. Hřbitovní studna je devět metrů hluboká.