„Na celé Vysočině by se počet žáků, kteří ukončí základní školu, měl snížit až o pět tisíc,“ potvrdila Jitka Svatošová, mluvčí krajského úřadu v Jihlavě.
Pokud klesnou počty absolventů základních škol, nastoupí tím pádem i méně dětí do institucí poskytujících střední vzdělání. Podle prognóz by o práci mělo přijít až tisíc pedagogů.


„V roce 2011 by mělo dojít k velkému poklesu počtu obyvatel ve věku patnácti let. Ten by se měl udržet až do roku 2022,“ řekla Jitka Číhalová z Českého statistického úřadu v Jihlavě.


Vedení kraje ale s touto situací počítá. „Rozumní ředitelé středních škol už mají určitou vizi do budoucna. Jsou tu učitelé, kteří budou odcházet do důchodu nebo mají smlouvu na dobu určitou,“ vyjádřila se radní pro oblast školství Marie Kružíková.


Prestižní školy nátlak vydrží


Podle ní však záleží také na tom, o jaké obory budou mít studenti zájem. A jaké vzdělání bude požadovat trh práce. Další možností je i příval studentů z jiných krajů.


„Předpokládám, že o gymnázium bude zájem pořád. Máme omezený přístup a všechny uchazeče nebereme. Nepřipouštím si, že bychom tuto situaci museli nějak razantně řešit, ale to ukáže až čas. Vše by mělo proběhnout přirozenou cestou,“ nechal se slyšet ředitel Gymnázia Jihlava Miroslav Paulus.


Jeho kolega, ředitel Střední školy ekonomiky a cestovního ruchu Jihlava Ladislav Vítek, dodal: „My jsme soukromá škola. Takže na počty žáků reagujeme pružně. Nikoliv jako kraj, který místa pro žáky nechává. U nás počet učitelů jasně závisí na počtu žáků. Škola se samozřejmě musí také snažit mít dobrou pověst, aby studenty přilákala. My zatím máme žáků dostatek.“


Do učení se děti nepohrnou

Podle jeho slov také hodně záleží na tom, jaký má škola zvuk. Prestižnější školy, jako jsou gymnázia a střední školy na podobné úrovni, problém se žáky mít nebudou.


Tím pádem se udrží i místa pro učitele. Situace postihne především „horší“ střední školy a učební obory. „Myslím si, že kraj rodiče nepřesvědčí, aby šly děti do učení. Ani stipendia nepomohou. Především by měl začít snižovat počty na prestižnějších školách. Následek dostatku míst je totiž takový, že učitelé si pak stěžují, že mají horší žáky,“ doplnil Vítek.

DANA DVOŘÁKOVÁ
NELA KYSELOVÁ