„Zatím to vidím optimisticky, ubývá to rychle. Někteří lidé jsou v pohodě a vezmou si letáček, jiní na to moc nejsou,“ konstatuje jedna ze studentek v pondělí dopoledne na parkovišti na Komenského náměstí. „Je zima, ale rozhodně je to lepší než škola,“ přidává se její kolega. S nápadem je spokojen starší řidič. „Myslím, že je to dobrá věc. Naštěstí ale ve vozidle nic nemám,“ říká.


Iniciativa strážníků ve spolupráci se studentským parlamentem nese název Bezpečné parkoviště. Její cíl vysvětluje tisková mluvčí městské policie Lucie Molčanová: „Chceme upozornit řidiče na nebezpečí vykrádání aut. V době předvánočních nákupů dochází k velké koncentraci lidí, což může lákat zloděje k vloupání do interiéru zaparkovaných automobilů.“


Preventivní akce probíhá celý týden. Dvojice středoškolských studentů v doprovodu strážníků se vždy pohybují na některém z velkých třebíčských parkovišť. Dopoledne většinou v centru, odpoledne pak u některého z marketů na okraji města. Chlapci a dívky jsou označeni žlutou páskou na rukávech. Řidiče vždy osloví, stručně vysvětlí, o co se jedná, a předají malou upozorňující kartičku.


Hlavně elektronika


„Během pondělního dopoledne jsme oslovili 174 řidičů,“ pochvaluje se tisková mluvčí Molčanová.
Majitelé osobních vozidel by podle Molčanové neměli nechávat v autech především elektroniku jako telefony, přehrávače, notebooky a fotoaparáty, nakoupené dárky a samozřejmě ani peníze a doklady.


Městská policie Třebíč se dlouhodobě věnuje prevenci kriminality. V rámci projektu, podporovaného finančně ministerstvem vnitra, už radnice uskutečnila řadu aktivit. Asi nejznámějším příkladem je kamerový systém. Zavedená už je také několikátým rokem všestranná spolupráce se středními školami a studentským parlamentem.