Jan Krejčí z havlíčkobrodského gymnázia dorazil do Třebíče se zbrusu novým zkonstruovaným přístrojem dle vlastního návrhu. Záhadnou nerezovou skříňku představil: „Jde o váhový srážkoměr, který jsem nazval ERGS, což je anglická zkratka pro elektronický srážkoměrný systém.“

Souvislosti, proč si vybral právě konstrukci tohoto druhu přístroje, objasnil: „Zajímám se o meteorologii a pozorování počasí. A baví mě něco konstruovat, dávat dohromady. Chtěl jsem zkrátka něco sestrojit a nemít jen hypotézu o tom, jak lze něco dát dohromady a může to fungovat.“ Na dotaz Deníku, zda je představený přístroj jeho prvotinou, přiznal: „Ne. Mám neustálé nutkání něco konstruovat.“

Podobně na tom zřejmě byli i někteří další soutěžící. Jan Klusáček z Gymnázia Třebíč představil simulátor míchání karet. Z téže školy vystoupil se zaměřením na astronomii Petr Kolář. Na mušku si vzal černé díry. Studenti ze SPŠ Třebíč se zabývali stereofonním zesilovačem či servo driverem.

O letošním ročníku soutěže se vyjádřil za pořadatelský tým Kamil Svoboda: „Soutěže se zúčastnilo 45 studentů. Práce se od předchozích ročníků lišily především větší pestrostí. Vítězové postoupí do soutěže v Sezimově Ústí, která se koná 10 až 12. června.“

Několik studentů si zvolilo obor architektura a stavebnictví. „Mým zadáním byl návrh polyfunkčního domu,“ přiblížil Lukáš Kopecký z Havlíčkobrodska. Mezi soutěžícími byli i studenti Střední školy stavební Třebíč.

Na přetřes přišlo i zdravotnictví

V oblasti zdravotnictví zaujala prezentací Aneta Bartoňová z havlíčkobrodské SZŠ a VOSŽ. Vyvodila závěry, plynoucí z průzkumu informovanosti studentů o HIV.

„Zjistili jsme, že studenti sice mají dost informací, ale neví, zda jsou některé z nich správné. Pro nás z toho vyplynulo, že je třeba zvýšit preventivní přednášky na toto téma,“ upozornila Aneta Bartoňová. Hana Klemparová z Gymnázia Třebíč svoji práci zdůvodnila takto: „Řada lidí zná špatné postupy pomoci, když se setkají s epileptickým záchvatem.“