Veřejné hlasování o sundání podobizny Stalina bude 31. března

Vedle sebe na něm stojí tři podobizny: československých prezidentů Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše a sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina. Právě jeho podobizna se stala kamenem úrazu. v

Otázka k referendu by se měla točit kolem problému, zda podobiznu Stalina odstranit či zachovat. „Termín už máme stanoven. Na včerejší pracovní poradě jsme řešili, jakou otázku v referendu lidem položit, aby odpověď byla ano či ne. Každý by měl na příští schůzku přinést své návrhy,“ komentoval vývoj situace starosta obce Studenec Josef Zahradníček.

Samotné vypsání referenda není jednoduchá věc. Vyžaduje spoustu byrokratické práce a podkladových materiálů. „Celou věc musíme konzultovat s právníky. Není to jen tak vyhlásit referendum, nechceme nic podcenit. Vše musí být v pořádku,“ řekl starosta Zahradníček, ale zároveň dodává: „Máme ale také jiné úkoly než jen referendum a mnohem závažnější, které musíme řešit aktuálně jako například změnu územního plánu kvůli výstavbě nových rodinných domů.“

V letošním roce obec Studenec vyhrála titul Vesnice Vysočiny. Celou kauzu o podobizně Stalina ještě více rozvířil sám hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil (ODS) při slavnostním předávání ocenění, kde tamnímu zastupitelstvu doporučil podobiznu odstranit. „Uvědomuji si, že krajská a obecní samospráva jsou rovnocenní partneři a že jeden druhému nemůžeme nic přikazovat, proto se jedná pouze o doporučení podobiznu odstranit,“ konstatoval Vystrčil.

„Myslím, že tento veřejný výrok hejtmana nás v dalším celorepublikovém soutěžním kole poškodil,“ soudí Zahradníček.

Po vlně odporu a odsouzení za podobiznu sovětského diktátora na památníku uprostřed vsi, obdržel obecní úřad také kladné ohlasy na podporu zachování podobizny. „Dostali jsme také pozitivní ohlasy. Pomník postavili občané obce po druhé světové válce na svoje náklady. Je to součást historie,“ míní Zahradníček.

Obdobný problém řešili také brněnští radní v Králově Poli. Poté co místostarosta městské části René Pelán odstranil v červnu komunistické symboly srp a kladivo z pomníku Rudoarmějců, nyní se radní usnesli, že je na vrchol pomník jako součást historie vrátí.