Plastika komunistického diktátora stojí v centru obce, která získala titul Vesnice Vysočiny. Je to součást historie, tvrdí tamní starosta

Názor koaličních stran krajské samosprávy sdělil vedení obce hejtman Miloš Vystrčil (ODS) při včerejším slavnostním vyhlášení výsledků soutěže. Josif Stalin je zobrazen na památníku obětem obou světových válek spolu s prezidenty T. G. Masarykem a Edvardem Benešem.

Na úpravu památníku by podle doporučení kraje měli Studenečtí použít část ze stotisícové odměny, kterou obec dostane z krajské pokladny stejně jako předchozí vítězové krajských kol na Vysočině. Vystrčil dodal, že kraj také doporučuje, aby o rozdělení odměny rozhodovalo obecní zastupitelstvo. „Aby se k tomu odpovědní zástupci obce postavili čelem a jasně řekli, zda si tam Stalina přejí," vysvětlil.

V letošním kole soutěže Vesnice roku zvítězil Studenec v konkurenci 28 malých sídel, Vysočinu bude reprezentovat v celostátním finále. V obci s 550 obyvateli hodnotící komise ocenila bohatý společenský život, práci s mládeží i péči o životní prostředí. O Stalinově plastice zřejmě nevěděla.

Jak ale včera řekl předseda hodnotící komise a starosta Jakubova na Třebíčsku Miroslav Kabelka (bezpartijní za nezávislé kandidáty), výsledky soutěže by to nezměnilo. „Pravidla jsou nastavena tak, že se hodnotí něco úplně jiného. Nemělo by nás to ovlivnit," míní. To, zda Stalin zůstane na pomníku, je podle něj výhradně záležitostí obyvatel Studence a jejich zastupitelstva.

Starosta Studence Josef Zahradníček (KSČM) uvedl, že diskuse o odstranění Stalina z pomníku se v obci uskutečnily počátkem 90. let. „Nebyl důvod tu věc měnit, je to kus historie," řekl. Současnou podobu pomník získal před 60 lety. Starosta podotkl, že plastiky obou prezidentů zůstaly i za komunismu, proto má za to, že teď by zase nemusel vadit Stalin. Dodal, že do vedení obce se dostává mladší generace. „Pokud dozrají k rozhodnutí, že se pomník bude rekonstruovat, já jim v tom bránit nebudu," řekl. Podle něj o budoucnosti sporné plastiky rozhodne názor většiny.

Soutěž Vesnice roku každým rokem pořádá Spolek pro obnovu venkova spolu s ministerstvem pro místní rozvoj a Svazem měst a obcí. Studenec za vítězství na Vysočině kromě krajské odměny dostane také státní dotaci ve výši půl milionu korun. Zahradníček uvedl, že o rozdělení peněz rozhodnou zastupitelé. Podle dosavadních představ by měly být využity na modernizaci školní jídelny, na nákup staršího auta pro hasiče a na budování inženýrských sítí pro stavbu rodinných domů.