Kolem vysočinských silnic padlo letos k zemi celkem 3011 stromů, což je sedmkrát víc než v roce 2005. Cestáři jich vysadili 1760. Podle ředitele Krajské správy a údržby silnic Zdeňka Vacka padlo nejvíce stromů v souvislosti s lednovou větrnou kalamitou. Dalším důvodem jsou i souvislé opravy silnic.

„My bychom stromy rádi sázeli, ale nemáme kam,“ řekl Vacek. Následná výsadba stromořadí není jednoduchá, protože s ní nesouhlasí vlastníci pozemků podél silnic. Poukazují na to, že jim stromy vadí při obdělávání polí a na pozemky padá listí.

Nové sazenice, nejčastěji javory, jasany či lípy, nakupují silničáři ve školkách. Dříve kvůli nedostatku peněz používali i náletové dřeviny. Oproti minulosti už nesázejí stromy ovocné.

Cestáři už několik let upozorňují, že kolem silnic na Vysočině hynou jeřáby, tedy stromy, jejichž malvice má kraj ve znaku. „Hynoucí jeřáby nemá cenu léčit, je nutné je vykácet a spálit,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí kraje Jan Joneš. Jeřáby podle něj sice mají na Vysočině původní stanoviště, ale nedaří se jim ve stresovém prostředí u silnic.