Bez dodávek proudu je několik tisícovek domácností. Hasiči vyjeli v noci k více než stovce událostí spojených s počasím. Hlavním problémem jsou podle silničářů stále spadlé stromy blokující silnice, náledí se v kraji vyskytuje jen lokálně. Řekl to Jakub Pavlas z dispečinku krajských silničářů.

Stromy spadlé kvůli silné námraze stále blokují provoz na silnicích mezi Ostrovem nad Oslavou a Bohdalcem, ze Smrčné do Větrného Jeníkova a z Velké Bíteše do Jinošova. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je neprůjezdná silnice z Bítovánek na Římov. Spadlé stromy uzavřely také silnice z Opatova do Heraltic, z Mohelna do Kramolína a z Bítovánek do Cidliny. Provoz se už podařilo obnovit na silnici z Kněžic do Zašovic.

Námraza na trakčním vedení zastavila provoz na železniční trati Havlíčkův Brod – Brno. Vlaky dnes ráno kvůli stromům spadlým na koleje nejezdí mezi Rapoticemi a Kralicemi nad Oslavou, Novým Městem na Moravě a Bystřicí nad Pernštejnem, Velkým Meziříčím a Studencem a mezi Okříškami a Znojmem. Železničáři tam zajistili náhradní autobusovou dopravu.

Podle ředitelky krajského centra Českých drah Lenky Horákové mohou cestující získat aktuální informace o provozu na železnici v mobilní aplikaci Můj vlak, na webu Českých drah nebo na zákaznické lince 840 112 113. Podle ní zatím nelze předpovídat, kdy budou tratě uvolněny, bude záležet na vývoji počasí.

Pády stromů na elektrické vedení v noci opět způsobily výpadky v dodávkách proudu hlavně na Třebíčsku, Jihlavsku a Žďársku. „Energetici společně s hasiči po ránu pracují na odstranění několika desítek poruch na linkách vysokého napětí. Bez dodávek proudu je několik tisícovek domácností," řekl mluvčí firmy E.ON Vladimír Vácha.

Hasiči na Vysočině od pondělního rána vyjeli kvůli počasí už k téměř 700 událostí. „Dnes v noci odstraňovali hlavně stromy a větve spadlé na silnice, nejvíc na Třebíčsku a Jihlavsku. Na Jihlavsku například u Větrného Jeníkova, Jamného, Hladova či u Dlouhé Brtnice," řekla mluvčí hasičů Petra Musilová. Všechny události se obešly bez zranění.

Policie v kraji za uplynulých 24 hodin podle mluvčí Dany Čírtkové přijala na 70 volání týkajících se nesjízdných úseků silnic, náledí a spadlých stromů nebo větví. Policisté vyšetřovali 16 dopravních nehod, při kterých byli dva lidé lehce zraněni. Ve třech případech spadl strom na elektrické vedení v okolí Třebíče a v Kamenici na Jihlavsku. „Dnes po ránu je situace klidnější, aktuálně policisté řeší nehodu v Brtnici na Jihlavsku, kde řidič dodávkového automobilu narazil do spadlého stromu," řekla Čírtková. Nejhorší situace v noci byla podle ní na Třebíčsku a Žďársku, problémy se téměř vyhnuly Havlíčkobrodsku.