Vaky mají kapacitu 57 až 75 litrů vody, která pomalu vytéká přímo ke kořenům šest až devět hodin, zálivka je tedy mnohem efektivnější a zároveň úspornější. „Radní schválili nákup pěti vaků, které odzkoušíme v praxi, pokud se ukáží jako přínosné, budeme jednat o koupi většího množství,“ sdělil starosta Zdeněk Ryšavý.

Okříšky podle něj leží ve srážkovém stínu a sucho se tam tedy projevuje hůř než jinde. Schnou stromky z nové výsadby v centru a u Pilného rybníka, ale i velké stromy u kulturního domu. „Zde se zřejmě projevuje skutečnost, že stromy byly vysazené příliš blízko sebe a v době sucha většinu vody stáhnou lípy, zatímco břízy, pro které už se jí nedostává, postupně odcházejí,“ popsal starosta.

Hrotovice, ilustrační foto.
Místo textu sprostý obrázek. Takové pohlednice se šíří v Radkovicích

Do městyse se také dostal kůrovec, protože kamiony sváží dřevo z vykácených lesů na tamní nádraží. Zlikvidoval smrky nedaleko kulturního domu. „Podezření na útok zkázonosného brouka máme i na zahradě mateřské školy, kde také některým smrkům začínají hnědnout konce větví. Situace nevypadá dobře,“ řekl starosta.