Rozkopané cesty, příkopy pro elektrické kabely. Zámecký park v Třebíči letos nebude na místní i turisty působit tak přívětivým dojmem, jako tomu bylo dosud. Důvodem je revitalizace, která začala před několika týdny. Tehdy přišli dřevorubci s motorovými pilami a pokáceli několik desítek stromů. „Je mi jich líto, ale je fakt, že už od pohledu na tom byla většina z nich špatně. Ráda ale do parku chodím s dcerkou na procházky a tak jsem zvědavá, co přijde dále,“ podotkla Alena Slabá.

Na třebíčském zámku začala výstava S lilií i bez lilie mapující sto let třebíčského skautingu. Vernisáž si nenechalo ujít množství lidí, mnozí přišli ve skautských krojích.
VIDEO: Jednou skautem, vždycky skautem. Ukazuje to výstava na zámku v Třebíči

Tato otázka napadá většinu Třebíčanů, kteří parkem procházejí například z Nehradova, anebo jím korzují jen tak kvůli odpočinku. Faktem je, že v parku to do jisté míry bude vypadat podobně jako na nedalekém Hrádku. Ten také prošel nedávno důkladnou obnovou za miliony korun. Pracovalo se v něm tři roky a obdobné tomu bude i v zámeckém parku. Práce přitom vypuknou již brzy.

Město poté, co se v zámeckém parku přestalo kácet, vyhlásilo veřejnou zakázku. V ní bude řešit veřejné osvětlení, mobiliář a parkové cesty. „Následovat bude další veřejná zakázka vztahující se k této první etapě, a to na sadové úpravy. Veškeré práce budou zatím prováděny v horní části, tedy u zámku a baziliky svatého Prokopa,“ vysvětlil starosta Pavel Pacal.

Ke smůle návštěvníků se bude v parku začne pracovat s vypuknutím turistické sezony. „Práce na první etapě budou probíhat od sedmnáctého června do konce října. Předpokládám, že některá místa budou uzavřená tak, jako tomu bylo třeba při instalaci osvětlení na Hrádku. Jedná se zejména o ty úseky, ve kterých se bude pokládat elektřina a připravovat síť cest. Určité omezení tam tedy bude,“ připustil starosta.

Gladiator Race

Poslední akcí, která zámecký park zažije v jeho současné podobě, bude Gladiator Race. Tento závod do parku také částečně zasáhne. Třebíčí se poběží v sobotu patnáctého června. Pak již na místo přijdou dělníci, kteří park ale neopustí ani v následujících létech. Jen se přesunou o něco níže. „Druhá etapa se týká revitalizace Podzámecké nivy a stráně směrem k zámku nahoru. Po ní bude následovat třetí etapa, což je prostor v zadní části zámeckého parku směrem k Polance až ke koupališti. To vše bychom chtěli bychom vyřešit během tří let,“ popsal Pacal s tím, že druhá etapa nijak nenaruší terasy u Podzámecké nivy. „Ty tam zůstanou, je necháme opravit, protože v současné době nejsou v úplně předpisovém stavu. Pak budou i nadále volně přístupné,“ doplnil starosta.

V zámeckém parku v Třebíči se mohutně kácelo. Nyní přijdou na řadu cestáři.
Po dřevorubcích přijdou do zámeckého parku v Třebíči cestáři

Třetí etapa se bude týkat úseku od Podzámecké nivy směrem ke koupališti Polanka. „Pěšina, která vede směrem ke koupališti, zůstane stejná i nadále. Skálu, která tam je, rušit nebudeme. Cesta se tam tedy spraví, ale nebude to široká pohodlná cesta třeba pro kočárky,“ doplnil Pacala místostarosta Pavel Janata. „U plotu vedoucího kolem koupaliště bude vybudováno schodiště do Nehradova. Tam je teď jen pěšina, která ústí na louku. Zanedlouho tam ale budeme připravovat pozemky pro rodinné domy. Už letos tam budeme síťovat parcely,“ dodal místostarosta.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Po bazénu zůstala jen díra. Do koupaliště na Polance v Třebíči se zakously bagry

Zdroj: Deník/Milan Krčmář