Malý chlapec se čile ohání krátkou motyčkou. „Hele, žížala! A další! A další!“ volá na babičku. Teprve šestiletý Tomášek je sice nejmladším účastníkem akce, ale elán a zájem o přírodu mu zjevně nechybí.

Oslavy Dne Země v Třebíči
VIDEO: Třebíčské náměstí pokryly odpadky, město slavilo Den Země

Dvaadvacátý duben je již tradičně Dnem Země. Ve Starči na Třebíčsku se jej rozhodli oslavit ošetřením stromů v aleji vedoucí podél cyklostezky k Třebíči. Ty zde v době covidu zasázel zdejší rodák Matěj Vláčil se svými přáteli. Pomohlo mu vedení Starče a vše zaštítila organizace Brontosaurus. „Dnes stromky pohnojíme, vysypeme kolem nich štěpku. Ta brání vysychání. A pak upravíme kůly a podíváme se, zda jsou dobře udělané úvazky,“ vysvětluje příchozím tento student brněnské Masarykovy univerzity.

Pravda, nejedná se o zrovna masovou akci, účastníci však projevují o to větší nadšení k práci. Rozebírají si nářadí a začínají okopávat stromky. Svou ruku k dílu přiložil i Jan Šindelář z třebíčské Boroviny. „Já bydlím nedaleko a po cyklostezce někdy jezdím na kole. A protože to mám jen přes kopec, tak jsem si řekl, proč nevyrazit,“ podotýká Šindelář.

Kulatá světla, blýskající se chromy, brumlavé motory. Majitelům historických skvostů vyšla jejich první letošní projížďka na jedničku.
Třebíčští veteránisté zahájili sezonu, vypravili se na spanilou jízdu do Brtnice

Stromky ošetřuje i malý Tomášek. Ten na akci dorazil až z Brna. Kypřit hlínu mu pomáhá jeho babička Jitka Sobotková. „Já ale bydlím ve Starči, Tomášek za námi přijel na návštěvu. Přišli jsme proto, že chceme, aby to tady bylo co nejhezčí. Chodíme tudy často a moc se nám to tu líbí. Těším se, až ty stromy vyrostou, my jednou půjdeme okolo a utrhneme si jablíčko,“ zamýšlí se usměvavá dáma.

Matěji Vláčilovi pomáhá s organizací akce i jeho maminka Miloslava. „Jak byl Matěj během covidu víc doma, chodil kolem Starče a přemýšlel, jak to tu vylepšit a udělat něco pro ostatní. Zajímá se o přírodu, tak ho napadlo vysázet zde ty stromky. Zapojil do toho kamarády i celou rodinu. A tak tu tahle alej zůstane třeba i po padesáti letech,“ vzpomíná Miloslava Vláčilová.

Maminky s kočárky či hůře pohybliví lidé se po zrušení poboček Demlova a Okrajová na žádnou třebíčskou poštu nedostanou. Dokud nebude upravená hlavní budova pošty, tyto skupiny by uvítaly zřízení bezbariérového přístupu do pobočky v ulici Marie Majerové.
Rušení pošt v Třebíči: S kočárkem na zbylé pobočky nevyjedeme, říkají maminky

Brigádníkům jde práce rychle od ruky. Zatímco většina okopává, Matěj Vláčil zaváží kořeniště hnojem. „To je vlastně sponzorský dar. Jedni známí ze Starče mají koně, a tak mě tím hnojem vybavili,“ směje se, zatímco mrvu rozhrabuje kolem stromků. „No a musím říct, že má teda sílu,“ komentuje typickou vůni domova.

Ta se po chvíli line podél cyklostezky. Pokud kolemjedoucím cyklistům vadí, nic neříkají. Asi i jim je jasné, že právě tato ingredience pomůže aleji dále růst. A že se tak pomáhá nejen stromkům, ale i celé Zemi. Vždyť je to vlastně dar k jejímu dnešnímu svátku.