Expozice čítá několik desítek vánočních pozdravů malovaných či kreslených regionálními autory. Žádné z přání se nedostalo do běžné distribuce, autoři je připravovali pouze pro své známé. „Základní výběr pochází ze sbírek muzea. Dalších několik přidal také ředitel muzea Jaroslav Martínek ze své soukromé sbírky,“ vysvětlila kurátorka výstavy Veronika Zábršová Horáková.

Velká část přání vznikla v okruhu rodiny staroříšského myslitele a spisovatele Josefa Floriana. „Kromě přání jeho samotného tu máme vystaveny i pozdravy, které vytvořili jeho synové Michael a Metoděj a také jeho zeť Otto Stritzko,“ dodala kurátorka.

Michal Šalomoun.
Práva jsem zpočátku studovat ani nechtěl, říká budoucí ministr Michal Šalomoun

Stritzko tu má pozdravů hned několik. Jeden z nich se svým pojetím Vánoc coby svátků klidu a míru dost vymyká – autor jej totiž využil coby doklad svého politického názoru a reaguje jím na okupaci Československa v roce 1968.

Zajímavá jsou i přáníčka třebíčského grafika Borise Kjulleněna známého tím, že během několika vteřin dokázal jednoduchými tahy nakreslit veselé motivy zvířátek.