Ve dvou kolech neuspěl žádný z navržených kandidátů a celý proces včetně rozhodování, zda volit tajně či veřejně, budou zastupitelé absolvovat znovu na schůzi počátkem prosince.


Jako první proběhla veřejná volba starosty. Z jednadvaceti zastupitelů zvedlo ruku pro bývalého starostu Vlastimila Bařinku dvanáct. On sám nehlasoval. Pro byli členové jeho sdružení Občanů Moravských Budějovic a Starostové a nezávislí, dále sociální demokraté, komunisti a dva lidé od evropských demokratů – bratři Zdeněk a Bohuslav Janderkové.


Tajná volba vedla k patu


Následovala tajná volba místostarosty, protože tento způsob výběru člověka do ne nepodstatné pozice na radnici si zastupitelé odhlasovali. Pro první kolo byli dva kandidáti, evropský demokrat a v minulém období Bařinkův častý oponent Zdeněk Janderka a občanský demokrat Drahomír Bastl, jinak též předseda osadního výboru ve Vraníně. V prvním kole nedostal nadpoloviční většinu hlasů ani jeden z nich. Bastl z druhého kola odstoupil, ovšem ani tehdy Janderka neobdržel potřebný počet hlasů. A tak si zastupitelé odhlasovali, že místostarostu budou volit na příští schůzi v prosinci, přesný termín si zatím nestanovili. „Myslím, že prostě nebyla vůle dnes zvolit místostarostu. O ten post jsem se ucházel i proto, aby se konečně něco dělalo pro integrované obce. Máme směšný roční rozpočet 150 tisíc na investice. Srovnatelně velké, ale samostatné Komárovice mají 700 tisíc,“ podotkl neúspěšný kandidát Bastl.


Pak už docela hladce proběhla veřejná volba radních, kterých má být včetně starosty a místostarosty sedm. Uspěli Jan Kocáb, František Zvěřina, Zdeněk Janderka, Stanislav Šťáva a Jaroslav Doležal. „Až se zastupitelé příště sejdou a budou znovu volit místostarostu, může být mimo pana Bařinku nominován kdokoli ze zbývajících dvaceti zastupitelů, tedy i některý z už zvolených radních. Pokud by některý z nich uspěl, na jeho místo by zastupitelé dovolili někoho dalšího. Opětovně tedy mají šanci i Bastl s Janderkou,“ upřesnila vedoucí odboru organizačního budějovické radnice Vladimíra Pešková.
„To, že jsem v minulém volebním období do města natahal stamiliony, bylo o mém intenzivním vyjednávání, ježdění po ministerstvech, osobních kontaktech. Od města jsem si nevzal korunu na benzín či diety. Moje představa je taková, že nyní se do těchto aktivit víc zapojí i ostatní,“ prohlásil staronový starosta Vlastimil Bařinka.