Ke stavebním pracím město přikročí pouze v případě, že se sežene dotace. „Požádat o ni by měl hokejový klub. V současnosti je zdrojem dotací ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy,“ uvedl třebíčský místostarosta Vladimír Malý (ČSSD). Podle jeho slov se v dnešních podmínkách dá sehnat 60 procent z celkové ceny oprav, zbytek bude muset město uhradit ze svých prostředků.

Co všechno je v plánu obnovovat? „Šatny, které už jsou hygienicky na hraně. Dále se bude rekonstruovat hlediště, bude strmější a víceméně plně na sezení,“ vyjmenoval třebíčský starosta Pavel Janata (KDU-ČSL). Opravovat se bude vnější plášť budovy, rovněž tak VIP zóna.

Jenže zimák chátrá rychle. Co když dotace „nedopadne“? Je naděje na rekonstrukci? „V momentě, že bychom v horizontu dvou tří let dotaci nesehnali, určitě bude potřeba něco dělat se šatnami, které využívá mládež,“ naznačil Janata. Zda by město přistoupilo na rozdělení oprav do etap na několik let, o tom v tuto chvíli starosta spekulovat nechtěl. Každá fáze by totiž vyžadovala desítky milionů korun z městského rozpočtu. A to je hodně, jsou i jiné oblasti, kam je potřeba peníze „sypat“, o slovo se hlásí například rekonstrukce Karlova náměstí.

Studenti třídí odpad.
VIDEO: Lidé vyhodí do popelnic vratné lahve i kočárek

Teď radnice vydá čtyři miliony na další stupeň projektové dokumentace, která už existující plány na opravu zimního stadionu z roku 2014 posune o krok dál, do fáze stavebního povolení. Vyhlásila na to výběrové řízení.
„Předmětem zakázky, která se nyní zadává, je nejen dokumentace pro vydání stavebního povolení, ale rovněž zajištění inženýrské činnosti a dále projektová dokumentace pro provádění stavby a podklad pro výběr zhotovitele,“ vysvětlil třebíčský Janata. Touto zakázkou zkrátka bude město coby majitel objektu připraveno na samotnou generální rekonstrukci.

Stavební povolení by mělo být vydáno v polovině příštího roku. Na radnici zatím neřešili, zda by se v případě, že zimák opravdu obsadí dělníci, rekonstruovalo za provozu, nebo jestli by se hokejisté načas museli odstěhovat jinam.

Hokej je v Třebíči nejmasověji sledovaný sport. V sezoně chodí na mistrovská utkání podle starosty Janaty okolo 1300 až 1400 diváků. „Záleží na fázi soutěže a kalendářním dni. Proto by mírný úbytek míst na tribunách po rekonstrukci neměl být problém. Vyprodaný stadion, kdy přišlo nárazově 4500 diváků, jsem tu zažil naposledy před několika lety, byla to ovšem výjimka,“ upozornil. A dodal, že ročně město investuje do provozu a činnosti na zimním stadionu celkovou částku mezi 15 a 16 miliony korun.