Ukázka policejního zásahu je jedním z bodů programu, který předvádějí ozbrojené složky při cvičení Safeguard. Odehrává se za Jadernou elektrárnou Dukovany, ve směru na Rouchovany. Zatímco se figuranti válí v blátě a zakuklení policisté jim kroutí ruce za zády, okolo vybuchují granáty. Všude kolem zní výkřiky a ostré povely, které kontrastují s klidným hlasem majorky Dany Čírtkové popisující dění na scéně. „Policisté používají hmaty, chvaty a hrozbu namířenou střelnou zbraní. Zajišťují tak dva podezřelé muže,“ komentuje Čírtková zásah.

Hasiči při nácviku záchrany osob z věže Jaderné elektrárny Dukovany.
FOTO: Hasiči létají nad dukovanskou elektrárnou, zachraňují lidi z věže. Cvičně

Safeguard má prověřit, zda jsou policisté a vojáci dostatečně připravení na možný útok proti jednomu z nejdůležitějších objektů v zemi. Zpacifikovat dva statné chlapy není zjevně nic těžkého – horší je ale scénář, ve kterém elektrárnu napadne skupina teroristů. Tehdy nastupuje na scénu vojenská jednotka, v tomto případě složená ze členů aktivních záloh. „Devět hodin, devět hodin,“ ozve se náhle nad cvičnou plochou a ihned poté zazní střelba ze samopalů.

Vojáci si tímto výkřikem nesdělují přesný čas, ale směr, odkud hrozba přichází. Na valu kousek od elektrárny se objevují chlapi s automaty a papachami na hlavách a zuřivě pálí před sebe. „Vojáci se rozvinují do bojové sestavy a vyrážejí vpřed,“ sděluje nadporučík Miroslav Skalník, který na cvičení slouží coby vojenský komentátor.

Rojnice vojáků, a také jedné vojačky, postupuje pomalu kupředu. Navzájem se kryjí a bez jediné ztráty dobývají pozice teroristů. Boj je ale tvrdý, a tak náhodného kolemjdoucího kromě střelby překvapují i hlasité výbuchy simulující dělostřeleckou podporu. „Kruci, to teda bylo fakt moc,“ bolestně se chytá za hlavu přihlížející kameraman, který si před ukázkou nestrčil do uší špunty.

Cvičení Safeguard Dukovany 2022
Probíhalo 7. až 9. listopadu 2022 u JE Dukovany.
Navázalo na obdobná cvičení v minulosti (Safeguard 2018 v JE Dukovany a Safeguard 2017 v JE Temelín).
Za Armádu ČR se výcviku účastnili vojáci pěší roty aktivní zálohy při Krajském vojenském velitelství Jihlava společně s vojáky Krajského vojenského velitelství Jihlava, vojenské policie a 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Součinnost jim poskytli policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a vybraní pracovníci Jaderné elektrárny Dukovany.

Zdá se, že vojáci útočníky odrazili, když najednou se ozve ještě jedna salva. Na ni muži v uniformách okamžitě reagují – načež krajinu pohltí mrtvolné ticho. „Na místě zůstal zraněný útočník, který chtěl pokračovat v boji do posledního dechu,“ hodnotí situaci Skalník.

Bojovým ukázkám přihlíží i ředitel Útvaru Ochrana Skupiny ČEZ Daniel Rous. Ten má bezpečnost elektrárny na starosti z hlediska provozovatele. Nyní vypadá spokojeně. „Události ve světě nám dávají za pravdu, že ochraně jaderných elektráren je třeba věnovat maximální pozornost. My tu na podzim měli kontrolní misi mezinárodní agentury IPAS, která konstatovala vysokou úroveň zabezpečení našich jaderných elektráren. Dokonce se podle ní může celý svět učit z toho, jak zabezpečujeme svá jaderná zařízení,“ podotýká Rous, zatímco vojáci se z bojového pole vrací zpět na kontrolní stanoviště.

Možná si i oni říkají, že ukázka to byla efektní – ale stejně jako všichni okolo si také oni přejí, aby podobnou situaci nikdy nemuseli řešit v praxi.