V Třebíči budou nově moci studovat budoucí pracovníci integrovaného záchranného systému, gymnazisté nadaní na sport a zájemci o bezpečnostně právní činnost. Obory přibudou na třebíčském gymnáziu a vedlejší obchodní akademii a hotelové škole.

Studenti třetího ročníku oboru veterinářství v Třebíči nabírali zkušenosti v Portugalsku.
Budoucí veterináři z Třebíče nabírali zkušenosti v Portugalsku. Podívejte se

První žáci by měli se studiem na sportovním gymnáziu nebo v oboru bezpečnostně právní činnost začít v září 2025. „Aktuálně jsou na Vysočině pouze dvě sportovní gymnázia, v Novém Městě na Moravě a Jihlavě. Vzhledem k potenciálu některých sportů v Třebíči považujeme rozšíření nabídky o kapacity zaměřené na sport za vhodné,“ vysvětlil krajský radní pro oblast školství Jan Břížďala.

Bezpečnostně právní činnost je zatím možné studovat pouze na jihlavské soukromé střední škole. „Jako veřejná instituce nabídneme budoucím žákům benefit bezplatného studia,“ doplnil Břížďala.

Koupí pro školy budovu

Kapacitu obou škol chce kraj rozšířit nákupem nemovitosti v Bráfově ulici. Ke dvornímu traktu přiléhá areál gymnázia na Masarykově náměstí i obchodní akademie v Sirotčí ulici. „Do aukce se nikdo nepřihlásil, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových proto avizoval, že pokud krajské zastupitelstvo rozhodne, bude možné objekt koupit za vyvolávací cenu,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek. Cena je přibližně 16 milionů korun.

Ilustrační foto.
Nové obory na školách: v Třebíči přibude Ekonomické a Zdravotnické lyceum

O nákupu nemovitosti budou zastupitelé jednat za dva týdny. Ve spolupráci s třebíčskou stavební školou kraj plánuje hledat architektonické řešení pro začlenění budovy do školních areálů.

Poslední výraznou změnou je přejmenování Obchodní akademie a Hotelové školy Třebíč. Ta svůj název od příštího roku zjednoduší na Bráfova akademie Třebíč.