Léto a teplé počasí. To je živná půda pro narkomany, kteří se častěji věnují své sebedestruktivní zálibě na čerstvém vzduchu. Potíž nastává, když použité jehly v rauši zapomenou pohozené jen tak venku. Jako se to stalo několikrát za poslední dobu v Moravských Budějovicích. Pozůstatky nitrožilní aplikace tentokrát ležely i mimo tradiční parčík u letního kina, v ulici Žerotínově.


„Šla jsem domů z práce a narazila jsem na hromádku takovéhoto nebezpečného odpadu právě v Žerotínově ulici. Bylo tam rovněž škrtidlo, dezinfekční prostředky, voda. My ta místa obvyklých nálezů stříkaček máme zmapovaná. Toto byla ale novinka,“ konstatovala strážnice městské policie Hana Nixová.


Pervitin převládá


Které drogy jsou na Třebíčsku v kurzu? „Dominuje pervitinová scéna. Přes léto je u narkomanů obecně, Třebíčsko nevyjímaje, oblíbené nařezávání makovic a získávání drogy z nich,“ objasnil vedoucí třebíčského K - centra Noe Ivo Vítek. Toto pracoviště se zabývá drogovou prevencí, pomocí lidem, kteří drogám podlehli a mají snahu ze začarovaného kruhu vystoupit. Slova Ivo Vítka potvrdil ředitel moravskobudějovického ZEASu a. s. Vlastimil Štěpán. Jeho podnik pěstuje lány máku. „Narkomani zelené nezralé makovice jeden den žiletkou nařežou, zapamatují si řádek, druhý den se vrátí a bílou lepkavou hmotu, kterou makovice v obraně roní, posbírají. Z toho si vyrábějí preparát, který aplikují injekčně,“ popsal Štěpán. Potíž je v tom, že se jedná o tvrdou drogu, na které rychle vzniká závislost.


Za narkomany do Moravských Budějovic každý týden vyjíždí terénní pracovnice K – centra Kateřina Suchá, aby jim vyměnila použité jehly za nové, sterilní. „Je to anonymní služba, vím o patnácti mladých lidech z Budějovic a okolí ve věku průměrně dvacet čtyři let. Mohla to být neukázněnost prvotních experimentátorů, možná přijel někdo odjinud. Lidé, se kterými jsem v kontaktu, si dávají pozor. I když stoprocentně se za ně zaručit samozřejmě nemůžu,“ podotkla Suchá.


Letos už v Moravských Budějovicích vyměnila 1 800 jehel. „Naše aktivita je pozitivní v tom, že narkomani dostanou kus za kus, přirozeným způsobem je to motivuje jehly nezahazovat,“ popsala stav Suchá.


Jak říká, její klienti jsou většinou disciplinovaní, musí to být výjimečné, když po sobě nepořádek neuklidí.


Ona pro mladé narkomany funguje jako pevný bod, přijíždí za nimi jednou týdně na základě ústní dohody, kdy stanoví čas a místo. Podobný pevný bod mají terénní pracovníci z Třebíče vybudovaný pro drogově závislé i ve Velkém Meziříčí a v Jemnici. Výměna jehel má několik výhod: zmenšuje se riziko, že narkomani budou mezi sebou šířit choroby. Pokud se rozhodnou s drogami skoncovat, nebudou muset navíc řešit léčbu nakažlivé nemoci.


Je to také určité vodítko, podle kterého se dá sledovat přibližný počet narkomanů, který mimochodem na Třebíčsku stagnuje. Infikované stříkačky skončí tam, kde mají, ve spalovně.