První čtyři měsíce také ukázaly, že většinou se opakovaně opíjejí „známé firmy“. Strážníci proto asi budou vozit do Jihlavy z větší části pořád stejné osoby.


„Nová pravomoc je pro nás zatěžující. Kdyby byla záchytná stanice v Třebíči, bylo by to o hodně jednodušší. Vzdálenost do Jihlavy je problém,“ zhodnotila první zkušenosti Lucie Molčanová, mluvčí městské policie. „Převozů bylo zatím několik měsíčně. Uvidíme, jak to bude vypadat v létě za teplého počasí,“ doplnila.


Podložky a plachty


„Museli jsme přikoupit ochranné pomůcky, zabraňujicí znečištění služebního vozidla,“ popsala Molčanová nutná opatření. Převážené osoby bývají zpravidla pokálené a pomočené. Strážníci vozí v autě neustále také pitnou vodu.


Převoz na záchytku do Jihlavy využívá městská policie u osob, které jsou ve stadiu těžké opilosti, tudíž nekomunikují, nebo jsou to osoby, které se pod vlivem alkoholu chovají agresivně. Pokud podnapilý člověk mluví, snaží se ho strážníci „rozchodit“.


Převoz opilce na záchytku musí vždy posoudit lékař záchranné služby. Dosavadní případy se odehrávaly většinou přes den. Lidé například telefonovali, že u vchodu do výpravní budovy autobusového nádraží leží bezvládné tělo ženy. Stalo se také, že hlídka vyjela k případu v 11 hodin dopoledne. Nejpozději převáželi člověka kolem půlnoci. V noci a časně ráno kupodivu zatím nikoho. Mezi lidmi, které strážníci vezli letos na záchytku už dvakrát, byla i jedna žena. Poprvé měla v krvi 3,11 promile alkoholu, podruhé dokonce 3,14.


„Od začátku roku jsme měli z Třebíče 36 záchytů,“ řekl Martin Málek ze Služeb města Jihlavy, které krajskou záchytnou stanici provozují. Některé případy dovezla městská policie, jiné republiková. Za první čtvrtletí letošního roku přijali v Jihlavě na vystřízlivění 262 osob, loni za stejné období 205. Za leden až březen 2009 bylo nejmladšímu pijanovi 16 let, nejstaršímu 77.


Nejvyšší změřená hladina ukázala 4,16 promile. Jiným rekordmanem se stal muž, který se ocitl na jihlavské záchytce celkem 48krát. Ve dvou případech podle Martina Málka nocovaly na záchytné stanici ženy na mateřské dovolené. „Ráno chtěla žena hned propustit, že potřebuje kojit,“ popsal kuriózní, nebo spíš smutný případ. Pobyt na záchytce stojí čtyři tisíce korun.