Jako dárek od Kraje Vysočina k nim včera doputoval superpřesný alkotester za pětatřicet tisíc.

„Důvodem je stagnující počet trestných činů v regionu spáchaných mladistvými pod vlivem alkoholu a narůstající počet přestupků náctiletých,“ prohlásila mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Nenápadný plastový kufřík skrývá přístroj německé výroby, jehož součástí je i mobilní tiskárna. Velmi výhodné je, že tester s tiskárnou komunikuje bezdrátově.

Výtečník dýchne, na digitálním displeji se objeví výsledek a zároveň se z tiskárny odvine papírový doklad. Baterie je schopná utáhnout až 250 dechových zkoušek, což je pro potřeby terénu dostatečná kapacita.

Velmi podstatné je zdůraznit fakt, že výstup z tohoto alkotesteru je uznatelný ve správním či trestním řízení. Má totiž kalibraci deklarovanou Českým metrologickým institutem a dokáže provedenou zkoušku zdokumentovat. Deníku to potvrdilo ministerstvo vnitra.

„Spočívá-li orientační vyšetření zjišťující obsah alkoholu v dechové zkoušce provedené analyzátorem alkoholu v dechu tohoto konkrétního typu, splňujícím podmínky stanovené zvláštním právním předpisem, odborné lékařské vyšetření se neprovede,“ odcitovala část příslušného zákona Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Pouze v případě, že osoba tento způsob orientačního vyšetření odmítne, přichází na řadu odborné lékařské vyšetření – odběr krve.

Novináři měli možnost vyzkoušet si ještě jednu variantu. Jaký výsledek přístroj naměří, pokud testovaný člověk užil těsně před zkouškou sirup proti kašli s obsahem etanolu. Na displeji naskočila hodnota 0,15 promile alkoholu v dechu. „Ze zkušenosti vím, že stačí si vypláchnout ústa, deset minut počkat, provést kontrolní měření a naskočí výsledek nula,“ komentoval ředitel třebíčských městských strážníků Ladislav Prvák.

Přístroj Městská policie Třebíč měla v plánu vyzkoušet hned v den předání. Podobný, méně moderní, už vlastní nyní.

Stejné alkotestery od Kraje Vysočina obdržely rovněž městské policie v Jihlavě, Havlíčkově Brodě a Žďáře nad Sázavou. „Nevylučujeme, že alkotestery tohoto typu budou v budoucnu zakoupeny pro všechny ostatní služebny městských policií. Těch je v současné době v regionu devět,“ doplnila mluvčí Svatošová. Na Třebíčsku by se to týkalo ještě Moravských Budějovic.

Třebíč patří v rámci celé republiky, co se týče objemu trestné činnosti ve městech nad 10 tisíc obyvatel, mezi nejslušnější. Mezi 47 hodnocenými městy je na 45. příčce. Nejvíce kriminálních činů se páchá v Ostravě, Příbrami a Chomutově. Nejméně pak ve Vsetíně.