První prosinec měl být dnem, kdy lékaři v nemocnicích ve velkém vypověděli přesčasy. Díky dohodě s premiérem Petrem Fialou se ale situace trochu zklidnila. „Přesto jsme dnes najeli na režim, který jsme avizovali již dříve. U nás totiž žádný lékař výpověď z přesčasů nestáhl. Uvidíme, jak to bude v příštím týdnu,“ sdělila mluvčí třebíčské nemocnice Jitka Mácová.

Nemocnice Třebíč
Přesčasy vypovídají i lékaři v Nemocnici Třebíč. Zapojí se jich téměř polovina

Lékaři totiž čekají na okamžik, kdy obě strany stvrdí dohodu písemně. K tomu zatím nedošlo. Pacienti v čekárně ale žádné výrazné změny zatím nezaznamenali. „Mám dojem, že tady na chirurgické ambulanci je stejně lidí jako vždy. Lékaři podle všeho normálně ordinují,“ poznamenala Petra Svobodová.

Například na interně bylo čekajících lidí jen pomálu. „Podle mě tady všechno běží, jak má. Chodím sem jen jednou za několik měsíců, takže nemůžu úplně soudit. Ale myslím, že dnes je tu zřejmě ještě méně lidí než obvykle. Buď se zalekli, že kvůli té výpovědi přesčasů tady nic nebude fungovat, anebo je to možná tím, že je dnes pátek, kdy bývá trochu slabší provoz,“ zamyslel se Jan Dvořák.

Sedmdesát výpovědí

V třebíčské nemocnici podalo výpověď z přesčasů asi sedmdesát lékařů z necelých dvou set, kteří tu pracují. Nemocnice proto předem požádala pacienty o shovívavost a aby do nemocnice docházeli jen v případě závažných zdravotních problémů. Avizovala také, že od prvního prosince budou na webových stránkách každé ambulance uvedené případné změny v ordinačních hodinách. Vše ale zatím zůstává při starém, žádná avíza nevisí například ani při vstupech do čekáren.

Na Vaňkově náměstí se směrem ke Znojemské ulici vytvořila v kopci kolona. Z vleku osobního auta se zde totiž vysypala hlína, kterou bylo nutné rychle odklidit.
Třebíč zasypal sníh. Hlavní tahy jsou průjezdné, komplikace se místy objevují

Třebíčská nemocnice patří pod Kraj Vysočina, který situaci také aktuálně řeší. „Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek se dnes sešel na mimořádném jednání s řediteli všech krajských nemocnic – Nemocnice Havlíčkův Brod, Nemocnice Jihlava, Nemocnice Nové Město na Moravě, Nemocnice Pelhřimov a Nemocnice Třebíč. Důvodem schůzky byla rychlá výměna informací týkající se aktuálního personálního stavu a schopnosti nemocnic zajistit v následujících týdnech chod jednotlivých oddělení,“ sdělilo tiskové oddělení kraje.

MOHLO BY SE VÁM LÍBIT: Tisíce figurek, Ježíškové malí i velcí. V Třebíči opět vystavují betlémy

Zdroj: Deník/Milan Krčmář