Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stoleté aleje lip a kaštanů přijdou o své koruny

Sádek – Kdo v těchto dnech zabrousí na výlet k hradu Sádek, určitě nepřehlédne, jak z vyhlášených alejí okolo přístupových cest mizí košaté koruny stoletých lip a kaštanů. Není třeba mít obavu, že dělníci krásná stromořadí likvidují.

8.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

„Jde o nejviditelnější část probíhající obnovy lesoparku v okolí Sádku. Stromy je nutné seříznout takzvaně na hlavu, tím dojde k odlehčení koruny a k podpoře regenerace koruny nové,“ objasnil specialista na ochranu přírody Rostislav Čech z krajského ředitelství Lesů České republiky (LČR) v Jihlavě.
Ošetření alejí podél příjezdových cest se uskuteční ve dvou etapách letos počátkem jara před rašením dřevin a příští rok ve stejnou dobu. Řez na hlavu býval v dávnější minulosti běžnou součástí péče o aleje, proto i ty sádecké bude potřeba v budoucnu pravidelně ošetřovat stejným způsobem.

Tím se prodlouží život starých stromů, které jsou nyní často duté nebo nakažené hnilobou. Prudký vítr je může rozlamovat. „A taky jde o bezpečnost sádeckých návštěvníků,“ upozornil Čech.

Broukoviště

Vyloženě špatně na tom byla malá alej od kapličky po vstup k hradu. LČR přizvaly ke konzultaci entomologa Václava Křivana z Českého svazu ochránců přírody Kněžice. Ten zjistil, že v kmenech žijí vzácné druhy teplomilných brouků.

„Jednalo se o pětadvacet stromů starých přes sto let s defekty. Doporučil jsem z části těch nejcennějších udělat bezpečná torza. A z části takzvané broukoviště. Uřízly se u země a odvezly do lesoparku, kde se ponechají přirozeně zetlít. Obojí budou opatřeny informačními cedulkami s popisem přítomného hmyzu,“ popsal entomolog Křivan.

V dutinách stromů žije jednak největší český brouk roháč obecný. Dále jsou tu zastoupeny některé druhy potemníků, zlatohlávků a podobně, například zlatohlávek skvostný, zdobenec zelenkavý nebo páchník hnědý.

„Nabídli jsme LČR, že uděláme podrobný průzkum této lokality, jde o enklávu teplomilných druhů brouků, ptáků i rostlin. Je důležité včas do toho vstoupit a zajistit kontinuitu starého porostu s novou výsadbou. Ale výsledek se rýsuje dobře,“ dodal Václav Křivan.

Budování lesoparku u Sádku

Projekt Lesů České republiky, kterým obnovované území v podhradí Sádku patří, dostal název Adaptace lesoparku zámku Sádek. Jednak projdou totální rekonstrukcí lipové aleje, uvnitř lesa pak vznikne rekreační lesopark s patřičným vybavením. Budou tu naučné stezky, lavičky altán, herní centrum, amfiteátr a podobně. Důležité bude také vytvoření průhledů, díky nimž se otevře výhled do kraje, ale také bude viditelnější zámek z okolí.
Práce na vzniku lesoparku potrvají do roku 2012, přispějí na ně dotace z Operačního programu životní prostředí a z Programu rozvoje venkova Státního zemědělského intervenčního fondu. Celkem je to bezmála šest milionů korun.

Zdroj:
Lesy České republiky

Autor: Hana Jakubcová

8.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Redaktorka s kameramanem zachycují krásy Vysočiny.
3

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Ilustrační foto.

Fotbal na Třebíčsku

Pozor na kapsáře! Řádí v obchodech i na parkovištích, varovala policie

Třebíč - Pozor na kapsáře! Pohybují se prakticky všude. V supermarketech, v dopravních prostředcích, na nádražích, na ulici, na tržištích, v restauracích, hernách i na parkovištích. Dokladem toho je jeden z posledních případů z policejních statistik.

Městská policie v Moravských Budějovicích slaví desáté výročí

Moravské Budějovice - Rovných deset let uplynulo od založení Městské policie v Moravských Budějovicích a strážníci chtějí kulaté výročí oslavit spolu s místními lidmi.

V Borovině se bude pokládat povrch, řidiči neprojedou

Třebíč - Křižovatkou ulic Řípovská a Seifertova v Třebíči-Borovině v sobotu řidiči neprojedou. Zavřená bude kvůli pokládání nového povrchu. „Objížďka povede ulicemi Pražská, Sucheniova a Koželužská. Křižovatka bude uzavřena od 7 do 19 hodin,“ řekla mluvčí města Irini Martakidisová.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Vysočina – Volební místnosti po celé Vysočině a jejich okolí budou v rámci voleb, které se uskuteční dnes a zítra, tradičně pod drobnohledem policejních strážníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení