Přibyslavičtí zavřeli kohoutek vodě ze svazku obcí Zásobování vodou se sídlem v Okříškách. Spoluzakladatelé svazku se letos v dubnu členství vzdali a současně vstoupili do třebíčských Vodovodů a kanalizací.

Důvod? Plánované pokračování výstavby kanalizace v obci. „V roce 2006 jsme vybudovali vlastní čističku odpadních vod a část splaškové kanalizace. V lokalitě U Potoka ještě není, proto chystáme druhou etapu,“ uvedl starosta Přibyslavic Roman Vrbka.

Předpokládaný náklad na budoucí práce je 58 milionů korun. A to je pro obec neúnosné. Vstupem do třebíčského svazku si tedy zajistila deset procent investic, jež Vodovody a kanalizace poskytují. „Navíc jsou plátci DPH, což nám taky ušetří peníze,“ poznamenal Vrbka.

Svůj záměr by Přibyslavičtí rádi uskutečnili v průběhu tří let. Územní rozhodnutí už mají, nyní ještě čekají na schválení žádosti o dotaci z fondu ministerstva životního prostředí. „Pokud to vyjde, zbývající podíl z vlastních prostředků dofinancujeme,“ míní starosta.

Zdražuje vodné

Zásadní krok Přibyslavic s sebou nese zdražení vody. A nejenom pro místní. Cenu teď musejí zvýšit i zbývající partneři ve svazku Zásobování vodou, tedy Okříšky, Petrovice a Krahulov. „Není to nijak dramatické. Od prvního června se o osmdesát haléřů zvedá vodné,“ potvrdil starosta Okříšek Josef Kula. I tak se ovšem částka pohybuje pod třicetikorunovou hranicí.

To sousední vesnice má teď vodu za mnohem víc. Svým vstupem do třebíčského svazku přijala také zdejší ceny. Letošní vodné dělá 35,64 korun za kubík vody. Přestup Přibyslavic je ovšem nesmyslný jen zdánlivě. „Od prvního ledna příštího roku bude ze zákona povinné vytvářet finanční prostředky na obnovu naší čističky. Tím bychom neudrželi cenu stočného, vyšplhala by až na padesát korun,“ vysvětlil starosta Roman Vrbka. Jak dodal, z dosavadním svazkem se loučili jen neradi. Byl sice malý, ale vládla v něm dobrá spolupráce i atmosféra.

O vstupu Přibyslavic do dobrovolného svazku obcí Vodovody a kanalizace v Třebíči v dubnu rozhodla jeho valná hromada. Zároveň přijala i další obce z regionu: Stařeč, Římov, Chlístov, Mastník, Čechočovice a Markvartice. „Ve všech plánujeme výstavbu vodovodů,“ předeslal tajemník svazku Miloš Kokeš. Svazek nyní sestává celkem ze 122 členů.