Pietní akt s názvem Ukrajino, mír, pořádají dvě mladé třebíčské aktivistky, učitelka Petra Kopečková a studentka Gymnázia Jana Dvořáková. „Naším cílem není udělat tuctovou akci o Ukrajině, ale jde především o těch sto sedm křížů. Ty zároveň nejsou jen symbolem sto sedmi obětí. Je to sto sedm rodin, životních příběhů a osudů, a především sto sedm hrdinů, kteří se odhodlali udělat něco pro lepší svět a svobodu ve své zemi," řekla Jana Dvořáková. „Naším cílem je také informovat veřejnost, o což se chceme pokusit co nejvíc nestranně," dodala."

Vystavené kříže a jejich symboliku převzal podle autorek projektu za své pop Georgij Biljak z třebíčského pravoslavného kostela. „Naše akce tak získává i duchovní rozměr. Jsme za to moc rádi, znamená to, že nepůjde jen o nějaký laciný protest proti Rusku," podotkla Petra Kopečková. Kříže se do Třebíče přesunou z Vídně, kde podobná pieta nevyšla, Gorazdovo náměstí tak bude jakousi náhradou za rakouskou metropoli. Více než stovka křížů se pak dál přemístí do Olomouce.

Akce má také vzdělávací charakter. V třebíčské knihovně bude od pondělí do středy probíhat program pro školy. „Myslíme, že by o celém problému měli vědět i studenti, pro které jsme připravili výklad o situaci na Ukrajině a vlivu Ruska, dále jim pustíme dokument a třetí část bude procházka ke křížům na Gorazdově náměstí," konstatovala Dvořáková. Vše vyvrcholí středeční besedou, na kterou přijali pozvání Michal Kocáb a Ilnara Dudash, ukrajinská aktivistka žijící v Brně.

TADEÁŠ MAHEL