Část oslav je připravená právě na vlakovém nádraží v Moravských Budějovicích. Lidé si tu mohou prohlédnou a křížem krážem prozkoumat několik historických vagónů a mašin a nechybí ani praktická ukázka, po šesté koleji, která je nejblíž perónu každých pár minut uhání i malá drezína. „To malé modré prasátko se jmenuje Hrbatá Máňa, tak si ji pojmenovali majitelé. Stejně se jmenuje i jejich spolek, který s námi dnes spolupořádá oslavy. Máňa tady bude jezdit celý den a sveze každého zájemce,“ říká hned na úvod jeden z organizátorů oslav a strojvedoucí Martin Kouřil.

I když je sobotní poledne a počasí se mění každých pět minut, na nádraží je opravdu živo. Proudí sem různorodé skupinky návštěvníků a milovníků vlaků, od těch nejmenších až po generace babiček a dědečků. Někteří míří rovnou k vystaveným lokomotivám a vagónům, další se jdou podívat na modelovou železnici, která je vystavená v čekárně místního nádraží. „Já jsem sem přijel s vnoučaty. Viděl jsem plakát a mají sem přijet vlaky, se kterými jsem jezdil jako mladý ze školy. Tak to chci ukázat i vnoučatům. Navíc Petřík má vláčky rád, tak to bude hezký zážitek na konec prázdnin,“ usmívá se Miroslav Kratochvíl.

Nové cisterny mají kapacitu až sedmnáct tisíc litrů. Převážet budou letecké palivo.
Zvládnou těžký terén: na letišti v Náměšti mají nové cisterny, podívejte se

Právě jízdy historických vlaků jsou velkým lákadlem nejen pro pana Miroslava. Na perónu netrpělivě postávají skupinky turistů a kontrolují svoje lístky. Za pár minut má totiž na moravskobudějovické nádraží přijet speciální historický rychlík Dyje, který jede ve směru Praha – Znojmo. Ruch nádraží najednou přerušuje zvuk amplionu, který ohlašuje. „Rychlík ve směru Praha – Znojmo s příjezdem v jedenáct hodin, jedenáct minut, bude asi o pět minut zpožděň. Za vzniklé potíže se omlouváme,“ oznamuje hlasatel. Hlášení vyvolá u mnohých úsměv. „Jééé, to je opravdu dneska retro se vším všudy,“ pohotově glosuje paní Jarmila Doležalová, která s kamarádkami čeká na příjezd. Poté společně pojedou na výlet do Znojma.

Unikátní návěstidlo

Zájem a účast lidí na oslavách překvapily i samotné pořadatele. „Bylo pro mě obrovským překvapením, když jsem viděl kolik lidí postává na perónu a hlavně když jsme sem přijížděli s linkovým vlakem z Jemnice, viděl jsem skupinu asi třiceti lidí, kteří postávali u vjezdového návěstidla v půlkruhu tak, aby si navzájem nepřekáželi a fotili si nás,“ popisuje Martin Kouřil a hned přidává další zajímavost o vlakovém nádraží v Moravských Budějovicích. „Jde o trojramenné návěstidlo. Ty na síti železnic pomalu dosluhují a už moc nejsou vidět, ale tady je zachovalé. Je to vlastně jeden z unikátů, díky kterým byla lokálka do Jemnice vyhlášena za kulturní památku,“ prozrazuje.

Kateřina Vodičková z Jaroměřic nad Rokytnou soutěží v disciplíně TFA neboli Nejtvrdší hasič přežije.
Tělocvičnou pro mě byla koupelna, říká tvrdá hasička Vodičková z Jaroměřic

Před dvanáctou hodinou pak na kolej před nádrží přijíždí další z historických vlaků, tentokrát jde o smíšený vlak, který pokračuje dále do Jemnice. „Vypravili jsme ho, protože zároveň se 150. výročím rakouské severozápadní dráhy slavíme 125. výročí a připomínáme si tímto vlakem kdysi velice časté provozování smíšených vlaků do Jemnice. Smíšený vlak je takový, kde jsou za lokomotivou řazeny nákladní vozy a úplně poslední je zařazen osobní vůz,“ objasňuje Martin Kouřil.