Tam pro nadcházejících dny naplánovali technickou odstávku řídicí věže a servisní a údržbové práce na vzletové a přistávací dráze. „Přelet letounů L-159 Alca na náměšťskou základnu je plánován na 2. října, jejich návrat zpět na mateřskou základnu v Čáslavi je plánován na 5. října, záložní termín je 6. října. V průběhu týdne bude probíhat letecký výcvik na těchto letadlech jako přípravná fáze pro následné nasazení letounů JAS-39 Gripen,“ uvedla mluvčí náměšťské základny Jindřiška Budíková.

Dotankování a vyzbrojení. Na náměšťském letišti poprvé přistály letouny  F-16.
Poprvé v Náměšti: podívejte se na stíhačky F-16 na tamním letišti

Nadzvukové Gripeny do Náměště nad Oslavou dorazí v pátek 6. října a ihned po příletu zaujmou nepřetržitou hotovost. „Přesun techniky a personálu zpět na mateřskou základnu je plánován na den 23. října,“ doplnila mluvčí.

Podle ní budou Alky létat v tomto týdnu vždy od deváté hodiny ranní do třetí hodiny odpolední. Gripeny budou vzlétat jedenkrát až třikrát za den. „Děkujeme za pochopení v případě zvýšeného hluku,“ vzkázala Budiková obyvatelům Třebíčska.

V polovině září na máměšťském letišti byly k vidění také americké letouny F-16. V těchto dnech navíc dorazily i další dva americké vrtulníky.