Studenti mohou jít na praxi kdekoliv v tuzemsku a zažít tak prázdniny jinak, a možná nejen to. „Z praxe realizované přímo ve firmách těží obě dvě strany. Firmy mají šanci získat potenciálního kolegu. Pro studenty jsou velkým přínosem nabyté zkušenosti a praxe v oboru, který studují. Navíc přibližně polovina firem nabídne studentům po skončení stáže další spolupráci,“ řekla manažerka projektu Cesta pro mladé Martina Vlasáková.

Do projektu, který pomáhá studentům, se zapojily i místní firmy z Třebíčska. „Třebíč samotná je v projektu populární a jsou zde firmy, které se do projektu zapojují opakovaně. Máme zde teď i pozice architekta, webového grafika nebo účetní. Aktuálně jsou zveřejněny dvě pozice, na které se ještě mohou studenti hlásit,“ sdělila manažerka projektu pro Jihočeský kraj a Vysočinu Michaela Švecová.

Právě nyní na Třebíčsku probíhá osm stáží, ve kterých si studenti zkouší práci architekta, pracovníka cestovní kanceláře, provozního, specialisty reklamy pro klientský servis, účetního nebo práci webového grafika. Ti, co ještě stáž hledají, se nyní mohou hlásit na pozici skladníka nebo lektora jazykového vzdělávání. Podrobný seznam všech stáží naleznou studenti na internetových stránkách projektu Cesta pro mladé.

Stážistu po celou dobu jeho pobytu ve firmě doprovází mentor, který mu pomáhá s veškerými úkoly. Podle mentorky Ivany Kopecké, majitelky cestovní agentury, je při výběru kandidáta nejdůležitější soulad mezi ní a stážistou. „Na potenciálního zaměstnance i na stážistu mám v podstatě stejné nároky. Hlavní pro mě je, abychom si rozuměli,“ mínila.

Před samotným nástupem čeká uchazeče ústní pohovor, kde si obě dvě strany otestují, zda si rozumí a jsou schopny spolupracovat. Pokud si strany rozumí, začíná spolupráce. Mentora pak během stáže doprovází student a vyzkouší si všechny činnosti, které mentor běžně v provozu řeší. Pokud se stážistovi během jeho pobytu ve firmě daří, získá potřebné zkušenosti a praxi, nebo rovnou nabídku pracovního poměru. „Pokud vidím, že je student správným člověkem na správném místě, tak si ho nechám pro budoucí spolupráci,“ vysvětlila mentorka Lenka Vožehová, která pracuje jako projektantka.

Během půl roku fungování se do projektu zapojilo více než dva tisíce studentů. Podle statistik projektu Cesta pro mladé studenti nejvíce oceňují, že získali praxi v oboru, seznámili se s firemním prostředím a vyzkoušeli si pracovní režim. Devadesát sedm procent zúčastněných by se do projektu zapojili znovu. „Ohromně mě překvapil pozitivní a velice přátelský přístup jak mentora samotného, tak jeho dalších spolupracovníků z firmy. Díky tomu jsem se prakticky od začátku stáže cítil jako skutečný člen týmu, a ne jako praktikant stojící mimo,“ prozradil student žurnalistiky Šimon Pilek, který stáž absolvoval na pozici redaktor novinář.