Celkově tak osm stovek školských zaměstnanců dalo najevo svou nelibost nad tím, že od příštího roku jim klesnou platy a na vybavení škol bude v regionu o čtvrtinu méně prostředků než dosud.

„K tomu bych rád podotkl, že vyjádřit v procentech poměr stávkujících základních škol na Třebíčsku je poněkud zavádějící. Protestovala většina velkých škol, ovšem početná skupina malých venkovských se příliš nezapojila,“ zdůraznil předseda školských odborů na Třebíčsku Milan Sýkora. A zdejší odboráři nakonec do Prahy podpořit své kolegy z celé republiky nejeli.

Třebíčské státní gymnázium sice brány uzavřelo, ne všichni zaměstnanci ale užívali volna. „Já normálně pracuji, do stávky jsem se nezapojil. Jsem zaneprázdněný, celý den mám rozhodně co dělat,“ nastínil tamní kantor Miroslav Málek. Skupina gymnazistů se svými vyučujícími do Prahy sice odjela, ovšem v rámci dlouho dopředu avizované třídenní exkurze, která se stávkou nemá nic společného.

Katolické gymnázium ohlásilo třiadvacet zaměstnanců, kteří se připojili k protestům. Vyšší ročníky se neučily vůbec, mladší studenti měli na čtyři vyučovací hodiny náhradní program, poté jim škola končila.

Ve stávkující Čáslavické škole měla polovina dětí a učitelů opět výlet do Prahy – též naplánovaný už před časem. „Jeli na výstavu Albrechta z Valdštejna a Ladových obrázků,“ prozradila jedna z vyučujících Dana Sýkorová. Zbytek žáčků měl volný program. „Děláme vánoční výzdobu, ti malí ráno koukali na pohádky, kam by jinam šli. Máme tu pohodu,“ dodala.

Poněkud kuriózně stávkovali v Jaroměřicích nad Rokytnou. K odborářským požadavkům se přidala pětice kantorů, kteří nakonec nepřišli v úterý do práce. Školní vyučování ale proběhlo normálně.

Iveta Šťávová, která učí na Základní škole TGM v Třebíči, rovněž patřila mezi stávkující. „Mám dva syny ve věku 8 a 14 let. Ráno jsme si přispali, ten mladší byl objednaný k zubaři, tak jsme si to odbyli, teď máme ještě nějaké pochůzky,“ sdělila.

Dobře si přispala i Lucie Sobková, studentka Hotelové školy Třebíč. „Není to špatné, že je dnes volno,“ pochvalovala si. Taktéž čtrnáctiletá žákyně ZŠ Benešova Michaela Svobodová si volno pochvalovala: „Stihnu nakoupit nějaké vánoční dárky.“

„No já už jsem v důchodu, ale mám vnoučata. Jejich rodiče neměli ze stávky radost ani náhodou. Museli si vzít volno, navíc v době, kdy si je každý šetří na vánoce,“ upozornila Ludmila Nováčková z Třebíče.

Školští odboráři už letos příliš nezmůžou. O konečné sumě pro školství na příští rok – necelé 1 miliardě korun - je rozhodnuto. Příští rok ovšem vláda v této oblasti na růžích ustláno mít nebude. Učitelé jej vyhlásili rokem konfrontace.